Saida Mirziyoyeva: «2013-yil oilamiz uchun og‘ir keldi…»
2013-yil oilamiz uchun og‘ir keldi, kutilmaganda yaqin bir insonimiz olamdan o‘tib qoldi. Bu musibat meni hayotga boshqacha qarashga majbur etdi. Aslida, Alloh panohidan boshqa himoyamiz yo‘qligini va O‘ziga mustahkam imongina bizni qutqara olishini tushundim.
O‘sha kunlari qalbimda bir Chaqiriqni his qildim. Buni so‘z bilan tushuntirish qiyin. Oldinlari bunday kuchli tuyg‘uni sezmagan ekanman. Ka’bani tavof qilish, Haj ibodatini ado etish istagi butun borlig‘imni qamrab oldi.
Balki kimdir: «Siz uchun bu muammo emas-ku?!» – deyishi mumkin hozir. Ammo unda vaziyat boshqacha edi.
Tashkiliy muammolar yetarlicha, yana o‘sha yili bedavo kasallik – Ebola virusi tarqalgani ham ortiqcha bo‘ldi. Lekin mening ko‘zimga u paytda hech qanday to‘siqlar ko‘rinmadi.
Biz kvota bo‘yicha navbat kutib, o‘zbekistonlik ziyoratchilar guruhida joy qidirdik. Bir yil deganda yo‘limiz ochildi va Saudiya Arabistoniga yo‘l oldik.
Haj ziyorati qoidasiga ko‘ra samolyotimiz Madina shahriga qo‘ndi. Havo 45 daraja issiq. Boshqa ziyoratchilar bilan birga 6-8 kishilik xonalarga joylashdik.
Ibodatni qattiq ushlaydigan buvijonim boshchiligida ammajonim, xolam, singlim va men – jami 5 ayolmiz.
Samolyotdan tushiboq, buvijonim hammamizni masjidga olib bordilar. Qorin och, tunu kun tayinli ovqat yemaganmiz. Ehson qilib xurmo bilan qora non tarqatib yurgan odamga duch kelganimizda singlim ikkimizning xursand bo‘lib ketganimizni ko‘rganingizda edi! Umrimda bunaqa mazali non yemaganman! O‘sha kundan xurmoga ham mehrim tushib qoldi. Doim o‘zim bilan (buvijonimning bir dunyo qurtlariga qo‘shib), bir juft xurmo olib yuradigan bo‘ldim.
Ertasiga avtobusda Makkaga yo‘l oldik. Yo‘l bo‘yi talbiya aytib ketdik. Shu narsa xotiramda muhrlanib qoldi.
Makkaga yo‘limiz ancha mashaqqatlar bilan kechdi. Safar boshidanoq kimsasiz joyda avtobus buzilib qoldi. Haydovchi arabchada allanimalarni tushuntirdiyu bizni yaqin oradagi bekatga tushurib ketdi. Cho‘lning qoq o‘rtasi. Telefonda aloqaga chiqib bo‘lmaydi. Nima qilishni bilmay, bekatda o‘tiribmiz, changga botib. Orqamizdan so‘rab keladigan odam yo‘q. Bir soatdan keyin qandaydir avtobus ko‘rindi. Oynalari siniq. Ichi to‘la arab erkaklari. Ular ham Makkaga ketishayotgan ekan. Bir amallab avtobusga chiqib, joylashib oldik. Lekin bu bilan sarguzashtimiz tugagani yo‘q. 2 soatlik yo‘ldan keyin bu haydovchi ham bizni qandaydir blok-postda tashlab ketdi.
4 marta mashina almashtirib, 3 soatlik yo‘lni 8 soatda bosib o‘tdik. Ehromlarimiz ko‘rinishdan uch kun sahroda piyoda yurgan sayyohlarning libosiga o‘xshab qolgandi.
Nihoyat manzilga yetdik, orzuimizdagi maskan – Masjidul-Haromga, muqaddas Ka’baga keldik.
Barcha mashaqqatlar ayni paytda yoqimli ham edi. Men atrofdagilar bilan birligimni his etib turardim. Allohga yaqin bo‘lish yo‘lidagi bu qiyinchiliklar men uchun quvonchga aylanib ketdi.
Biz Hajga borgan 2014 yili Arafa kuni jumaga to‘g‘ri keldi. Buni Hajjul-akbar, deyishar ekan. Bu biz uchun haqiqiy omad, baxtimiz bo‘ldi. Aytishlaricha, Makkaga o‘sha yildagichalik ko‘p odam kelmagan emish.
Ka’bani aylanar ekanmiz, odamlar oqimi bizni shunchalik o‘zi bilan tez tortib ketardiki, necha marta aylanganimizni sanashga zo‘rg‘a ulgurardik...
Men ko‘p davlatlarda bo‘lganman. Lekin bunday muhitni, bunchalik dunyodan uzilish hissini boshqa hech qayerda his qilmaganman.
Bu hisni tuyish barchaga nasib etsin. U muqaddas zaminga har bir dindoshimizning oyog‘i yetsin. Yana bir bor Ramazon ro‘zasini go‘zal tarzda o‘tkazishni tilayman. Ibodatlaringiz qabul bo‘lsin, azizlar.

Саида Мирзиёева рассказала о том, как совершила Хадж несколько лет назад
«2013-й год стал для нашей семьи тяжёлым, мы внезапно потеряли одного из близких нам людей. Я переосмысливала жизнь, осознавая, что в сложных ситуациях ты не нуждаешься ни в чём, кроме Божественной защиты, Его покровительства и чувства глубокой веры в Аллаха. В один из таких дней я почувствовала в душе призыв. Зов, который никогда ранее не был таким ясным. Мне захотелось приблизится к Каабе, сделать таваф и совершить Хадж.
Возможно, сейчас кому-то покажется, что организовать такую поездку для меня достаточно несложно, но тогда было другое время. Вдобавок ситуация с организационными сложностями усугублялась тем, что в то время была вспышка смертельно опасного заболевания — вируса Эболы. Но в том состоянии, в котором я тогда находилась, я ничего не считала за преграду.
В порядке очереди мы ждали квоту для нас и искали место в группе паломников из Узбекистана. Через год у нас появилась возможность, и мы вылетели в Саудовскую Аравию. Город прилёта, по правилам Хаджа является город Медина. 45 градусов жары. По прилёту мы поселились в комнаты с остальной группой паломников, одна комната делилась между 6-8 людьми. Я была с бабушкой, аммажон, тётей и сестрой, то есть пять совершенно несамостоятельных женщин под предводительством моей бабули, очень строго соблюдающей все религиозные обряды. Первым делом она с самолёта нас, голодных, повела в мечеть. Мы, кажется, не ели сутки, и каково было наше с сестрой счастье, когда мы увидели человека, бесплатно раздающего финики и черный хлеб! Никогда я не ела хлеба вкуснее! А финики полюбила именно после того раза и впредь всегда носила в сумке пару фиников вдобавок к бабушкиному курту, который у нас был с собой в большом запасе.
На следующий день мы сели в автобус и поехали в Мекку, всю дорогу повторяя хором талбию — полагающуюся молитву. Это мне особенно запомнилось.
Путь в Мекку оказался тернистым. В самом начале пути на пустынной дороге у нас сломалась машина. Водитель сказал на арабском что-то невнятное, высадил нас на ближайшей остановке и уехал. Телефонной связи не было, мы не знали, что делать, так и сидели на остановке пыльные и брошенные.
Через час показался какой-то автобус, с разбитыми стёклами, заполненный мужчинами-арабами, которые, как оказалось, тоже держали путь в Мекку. Мы каким-то образом втиснулись в этот автобус и поехали дальше. Но и тут наши приключения не закончились. Через два часа этот водитель нас тоже высадил на каком блокпосту.
Мы поменяли 4 машины, путь в 3 часа преодолели за 8 часов, наши Ихрамы (одежда паломников) выглядели так, будто мы три дня шли пешком сквозь пустынную бурю.
Наконец наша дорога была завершена, мы добрались до своей цели — запретной для греха мечети Масжидул-Харом — священной Каабы. Эти неудобства меня совсем не раздражали, я ощущала своё единство с другими, и все эмоции, которые были на пути к Богу, несмотря на сложности, становились радостными и наполненными глубоким смыслом.
Это был 2014 год, когда день Арафа пришёлся на пятницу. Такой хадж называют Хаджжул-акбар — великим. Нам очень повезло. Говорят, никогда не было в Мекке столько народу как в тот год.
Обходя Каабу, у нас было ощущение, что волна людей несёт нас потоком по кругу так быстро, что мы едва успевали сосчитать обходы.
Я была во многих странах, но такой атмосферы, такого чувства отрешённости от всего земного, я не испытывала нигде. От всей души желаю каждому из вас попасть в Мекку. Ещё раз лёгкого вам поста, пусть будут приняты наши молитвы», - написала Мирзиёева.