Saida Mirziyoyeva yangi qaror loyihasi muhokamaga qo‘yilganini bildirdi
O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori o‘rinbosari Saida Mirziyoyeva matbuot xizmatlari faoliyatini tanqid qilgan edi. Bugun u Feysbukdagi sahifasida matbuot xizmatlari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qaror loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilganini bildirdi.
«Avval xabar qilganimdek, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligimizda davlat organlari matbuot xizmatlari faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan zarur takliflar hamda kompleksli normativ-huquqiy hujjat ishlab chiqish bo‘yicha maxsus guruh tuzilgan.
Bugunga kelib muayyan natijalarga erishildi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar va boshqa tashkilotlarning jamoatchilik bilan o‘zaro hamkorligini tubdan takomillashtirish hamda matbuot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori loyihasini jamoatchilik muhokamasiga qo‘ymoqchiman» deya yozgan Saida Mirziyoyeva.
Ushbu hujjat avval tilga olingan ko‘plab muammolarni hal qilish, ya’ni matbuot xizmatlarini davlat organlari va jamiyat o‘rtasidagi haqiqiy ishonchli ko‘prikka aylantirish, ularning mamlakatimiz axborot makonida samarali faoliyatini ta’minlash, matbuot kotibi mavqeini oshirish, ushbu xizmatlar kadrlar salohiyati va moddiy-texnika ta’minotini kuchaytirish va hokazolarga qaratilgani ta’kidlangan.
«Mazkur qaror loyihasi bo‘yicha davlat tomonidan sotsial-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarni ham mamlakatimiz, ham xorijda yanada samarali yoritilishi maqsadida davlat tuzilmalari matbuot xizmatlari ishini yaxshilash imkonini beradigan har qanday taklif va fikrlaringizni bildirsangiz mamnun bo‘lamiz. Shuni ishontirib aytamanki, ularning barchasi hujjat loyihasini takomillashtirish jarayonida o‘rganiladi va e’tiborga olinadi» deya bayonotini tugatgan Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori o‘rinbosari.

Саида Мирзиёева сообщила о внесении на общественное обсуждение нового законопроекта
Недавно заместитель директора Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Саида Мирзиёева раскритиковала работу пресс-служб государственных органов. Сегодня на своей странице в Facebook она сообщила о том, что на общественное обсуждение вынесен проект Постановления по совершенствованию деятельности пресс-служб.
«Как я сообщала ранее, в нашем Агентстве информации и массовых коммуникаций создана специальная группа по выработке необходимых предложений, а также подготовке комплексного нормативно-правового акта, направленных на совершенствование деятельности пресс-служб государственных органов.
На сегодняшний день есть уже определенные результаты. В этой связи хочу вынести на общественное обсуждение проект Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию взаимодействия органов государственной власти и управления, хозяйствующих субъектов и иных организаций с общественностью, а также развитию деятельности пресс-служб»,- написала Мирзиёева.
Документ призван решить многие вопросы, которые были упомянуты ранее, а именно – превратить пресс-службы в реальный надежный мост между госорганами и обществом, обеспечить их эффективное функционирование в информационном пространстве страны, повысить статус пресс-секретарей, усилить кадровый потенциал и материально-техническое обеспечение пресс-служб и другое.
«Мы будем рады получить любые возможные предложения и замечания по данному проекту постановления, которые позволят еще больше улучшить работу пресс-служб государственных структур с тем, чтобы они более эффективно могли освещать как внутри страны, так и за рубежом проводимую государством масштабную работу в социально-экономической и общественно-политической сферах. Хочу заверить, что все они будут изучены и приняты во внимание в процессе доработки проекта документа»,- отмечает она.