Samarada zaharlangan 69 nafar o‘zbekka yordam berish uchun shifokorlar yuboriladi
Rossiya Federatsiyasining Samara oblastida ommaviy zaharlangan o‘zbekistonliklar haqida rasmiy ma’lumot berildi. 2019-yilning 19-iyulida O‘zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi qoshidagi tashqi mehnat migratsiyasi agentligi rahbari va O‘zbekiston Respublikasining Qozon shahridagi bosh konsuli Samara oblastiga tashrif buyurdi va 69 nafar O‘zbekiston fuqarosining holatini o‘rgandi.
Aniqlanishicha, O‘zbekiston Respublikasining 68 fuqarosi Samara oblasti, Sizran rayoni, Koshelevka qishlog‘idagi «Koshelevskiy posad» MChJda mehnat faoliyati olib borgan. Ular bog‘dorchilik bilan shug‘ullangan — bog‘ga qaragan va meva-chevalarni yig‘ishtirish bilan shug‘ullangan.
16-17-iyulda O‘zbekiston fuqarolari zaharlanishning turli bosqichida Samara oblasti klinik kasalxonasiga va Tolyatti shahridagi 1-klinik kasalxonaga yetkazib borilgan. Ishchi guruh kasalxonaga tashrif davomida O‘zbekiston fuqarolarining holidan xabar oldi. Shuningdek, Samara oblasti administratsiyasi rahbarining birinchi o‘rinbosari, Samara oblasti sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari va kasalxona bosh vrachi bilan uchrashdi. Shu bilan birga «Koshelevskiy posad» MChJ vakillari bilan ham muzokara olib borildi va ish beruvchining hisobidan barcha davolanish harajatlari qoplanishi kelishib olindi.
Ayni vaqtda hamyurtlarimizga yordam berish maqsadida mas’ul idoralar tomonidan qo‘shimcha tadbirlar ishlab chiqilmoqda. Unga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasi shifokorlari tashqi mehnat migratsiyasi agentligi hamkorligida Samaraga tashrif buyurib, bemorlar holati bo‘yicha konsilium o‘tkazishi rejalashtirib olingan.

Минтруда сообщило о состоянии узбекистанцев, которые отравились в Самаре
Министерство занятости и трудовых отношений сделало заявление о состоянии граждан Узбекистана, находящихся в медицинских учреждениях Самарской области Российской Федерации в результате массового отравления.
19 июля 2019 года глава Представительства Агентства по внешней трудовой миграции при Министерстве совместно с Генеральным консулом Республики Узбекистан в Казани осуществили визит в Самарскую область для выяснения обстоятельств по вопросу госпитализации 69 граждан Узбекистана.
Было выяснено, что 68 граждан Узбекистана осуществляли трудовую деятельность в ООО «Кошелевский посад» в селе Кошелевка Сызранского района Самарской области, где занимались садоводством — уходом за садом и сбором плодоягодной продукции.
16-17 июля граждане Узбекистана с признаками отравления различной степени тяжести были доставлены в Самарскую областную клиническую больницу и Тольяттинскую городскую клиническую больницу №1.
В рамках визита рабочая группа навестила граждан Узбекистана, а также встретилась с первым заместителем руководителя Администрации губернатора Самарской области, заместителем министра здравоохранения Самарской области и главными врачами. Также были проведены встречи с представителями ООО «Кошелевский посад», где была достигнута договоренность о покрытии текущих затрат на лечение работников за счет работодателя.
На данный момент, ответственные ведомства проводят работу над дополнительными выездными мероприятиями для помощи нашим соотечественникам, а именно предлагается создать рабочую группу, в который врачи Республики Узбекистан проведут выездной консилиум при содействии представителей Агентства по внешней трудовой миграции.