Samarqandda jamoat transportlari uchun moslashuvchan tariflar joriy etildi
Samarqand shahridagi jamoat transporti – avtobuslar, elektrobuslar va tramvaylarda yo‘l haqi 8-sentyabrdan boshlab naqd va bank kartasi orqali to‘lashda 1400 so‘mdan 2000 so‘mga oshiriladi.
Transport kartasi bilan to‘lashda yo‘l haqi 1600 so‘mni tashkil qiladi. Shuningdek, bir soat ichida bir yo‘nalishdagi transportdan boshqasiga o‘tkazishlar soniga qarab chegirmalardan foydalanishni nazarda tutuvchi moslashuvchan tariflarni ham joriy etiladi.
Masalan, transport kartasidagi yo‘l haqi 1600 so‘m bo‘lsa, avtobusda bir soat ichida ikkinchi o‘tkazish 400 so‘m, uchinchi va undan keyingisi bepul bo‘ladi. Uchinchi transfer tramvayga bo‘lsa, yo‘l haqi 1000 so‘m bo‘ladi.
Agar yo‘lovchi dastlab tramvayda (transport kartasi bo‘yicha 1600 so‘m) ketsa, u holda avtobusga birinchi o‘tkazish 1000 so‘m, ikkinchisiga – 400 so‘m, uchinchi va undan keyingisiga – bepul amalga oshiriladi.
Cheksiz kunlik tariflar (avtobus va elektrobus) ham 6000 so‘m, shuningdek, 5 kunlik – 23 ming so‘m, 7 kunlik – 30 ming, 10 kunlik – 47 ming va hokazo.
Cheksiz yo‘l haqi (avtobus, elektrobus va tramvay) kuniga 7000 so‘mni tashkil qiladi. Pensionerlar, nogironlar va talabalar uchun 50 foiz chegirma taqdim etiladi.

В Самарканде повысили стоимость проезда на общественном транспорте
Стоимость проезда в общественном транспорте Самарканда — автобусах, электробусах и трамваях — с 8 сентября повышается с 1400 до 2000 сумов при оплате наличными и банковской картой. Однако при этом если пассажир использует транспортную карту (АТТО), то стоимость проезда составит 1600 сумов. Это предусмотрено решением хокима Самаркандской области Эркинжона Турдимова от 6 сентября.
Вместе с тем если цена проезда в автобусе по транспортной карте составит 1600 сумов, то вторая пересадка в течение часа в автобусе будет стоить 400 сумов, третья и последующие на этом же виде транспорта будут вовсе бесплатными. Если вторая и третья пересадка будет на трамвай, плата за проезд составит 1000 сумов.
Если же пассажир сначала едет на трамвае (1600 сумов по транспортной карте), то первая пересадка на автобус составит 1000 сумов, вторая - 400 сумов, третья и последующие - бесплатно.
Кроме того, вводятся отдельные тарифы на сутки, неделю, 5, 10, 15, 20 дней, месяц и так далее вплоть до года для разных категорий граждан - пенсионеров, инвалидов, студентов и школьников. Также утвержден перечень лиц с правом на бесплатный проезд в общественном транспорте.
В документе отмечается, что пассажирам теперь разрешается выходить только из передних дверей общественного транспорта.