Samarqandda «zamdekan» pora olayotib qo‘lga tushdi
DXXning Samarqand viloyati boshqarmasi hamda prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti viloyat boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda dekan o‘rinbosarining jinoiy xatti-harakatlariga chek qo‘yildi.
Samarqand davlat chet tillari instituti ingliz filologiyasi va tarjimashunoslik fakulteti dekani o‘rinbosari, Samarqand tumanida yashovchi I.O. fuqaroni Janubiy Koreyaning Yodju texnika instituti Samarqand filialiga 6 ming AQSh dollari evaziga o‘qishga kiritib qo‘yishni va’da qilib, kelishilgan pulning 1000 dollarini oldindan oladi.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida I.O. 4800 AQSh dollarini fuqarodan olayotgan vaqtda qo‘lga olindi. Ayni paytda unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Замдекана СамГИИЯ задержали при получении взятки в 6000 долларов
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Самаркандского управления СГБ и Департамента при Генеральной прокуратуре, задержан заместитель декана факультета английской филологии и переводоведения Самаркандского государственного института иностранных языков.
Замдекана обещал помочь гражданину в его зачислении в Самаркандский филиал южнокорейского технического института Ёджу и потребовал за это 6000 долларов США. В качестве аванса он получил 1000 долларов.
Мужчину задержали с поличным во время получения еще 4800 долларов. В настоящее время возбуждено уголовное дело, ведется следствие.