Saraton kasalligiga chuvalchanglar tashxis qo‘yadi: aniqlik — 86,8 foiz
«Hirotsu Bio Science Inc» kompaniyasi bosh direktori Xirotsu Takaaki olimlar qanday qilib nematoda chuvalchanglarini saratonga qarshi kurashga jalb qilishgani haqida so‘zlarkan, nematodalardan foydalanish saratonni aniqlashda tezkor va arzon, shuning barobarida, ayniqsa, oshqozon osti bezi saratoni kabi aniqlash qiyin turlarini tezroq topishda istiqbolli usul bo‘lishini ta’kidlagan.
«Ushbu usulga nematodalar (uzunligi 1 millimetr atrofidagi dumaloq chuvalchanglar)ning kimyoviy qo‘zg‘ovchilarga nisbatan harakatlanish reaksiyasi asos qilib olindi — bu chuvalchanglar o‘zlariga yoqqan hid tomon harakatlanadi va aksincha, o‘zlariga yoqmagan hiddan uzoqlashadi. Aytish kerakki, bu ilgari onkologiyada mavjud bo‘lmagan mutlaqo yangi usuldir. Chuvalchanglar bemordan olingan siydikka yaqinlashadimi yoki aksincha, biz shunga qarab saratonni aniqlaymiz», — dedi Xirotsu Takaaki.
Tadqiqotlar ko‘rsatishicha, nematodalarga sog‘lom odamning emas, balki saraton xastaligi bor odamning siydigi «yoqarkan».
Bu usul bilan 15 turdagi o‘sma kasallikni aniqlash mumkin deyilmoqda. Bular: oshqozon, yo‘g‘on ichak, o‘pka, ko‘krak, bachadon, oshqozon osti bezi, jigar, prostata, qizilo‘ngach, tuxumdonlar, o‘t yo‘llari va o‘t pufagi, siydik pufagi, buyrak, og‘iz bo‘shlig‘i va tomoq yo‘llari saratoni kabilar.
2019-yilning sentyabr oyida olingan ma’lumotlarga ko‘ra, nematodalar yordamida saraton xastaliklariga 86,8 foiz aniqlikda tashxis qo‘yilmoqda. E’tiborli jihati, kasallikning eng erta bosqichida ham tashxis aniqligi 85 foizni tashkil etgan.

Ученые выявили червей, определяющих точный тип рака по запаху
Доступный способ выявления 15 видов онкологических заболеваний начиная с нулевой стадии разработан в Японии, сообщает Zakon.kz» со ссылкой на «РИА Новости».
Генеральный директор компании «Hirotsu Bio Science Inc» Хироцу Такааки рассказал о том, как ученым удалось заставить круглых червей нематод быстро и недорого выявлять рак, а также о перспективах раннего определения таких сложно диагностируемых видов онкологии как рак поджелудочной железы и других.
«В основу метода была положена двигательная реакция нематод (круглые черви длиной около 1 миллиметра — ред.) на химический раздражитель — они двигаются к тому запаху, который им нравится, и удаляются от того, который не любят. Это совершенно новый, до сих пор неизвестный анализ на онкологию. За счет того, приблизятся ли черви к моче пациента или нет, мы сможем определить, есть ли у него рак», — сообщил глава компании.
В процессе исследований выяснилось, что нематоды концентрируются в пробе мочи человека с онкологическим заболеванием, не проявляя интереса к моче здорового человека.
Этим способом на сегодняшний день можно определить 15 видов онкологии: рак желудка, толстой кишки, легких, груди, матки, поджелудочной железы, печени, предстательной железы, пищевода, яичников, желчных путей и желчного пузыря, мочевого пузыря, почек, рак ротовой полости и глотки. Точность определения рака этим способом на момент сентября 2019 года составляет 86,8%. Причем уже начиная с самых ранних стадий заболевания – нулевой или первой точность определения почти не меняется – около 85%