Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyasi O‘zbekistonda to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqaradi
2019-yilning 24-yanvar kuni «O‘zto‘qimachiliksanoat» uyushmasida «Ajlan & Bros» korporatsiyasi bosh direktori janob Nikolas Gilani boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda biznesni joriy etish istiqbollari, jumladan, xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan shart-sharoit va imtiyozlar muhokama qilindi. Xorijiy kompaniya vakillari respublikamizning to‘qimachilik, tikuvchilik va trikotaj sanoati sohasidagi yutuqlarini, shuningdek, mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Xorijiy mehmonlar O‘zbekistonda tayyor to‘qimachilik mahsulotlari (erkaklar poyabzali va ichki kiyim) ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha investitsiya loyihasini amalga oshirishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi.
Ayni damda delegatsiya O‘zbekistonda bo‘lib turibdi. Loyihani joriy etish masalalarini muhokama qilish uchun Jizzax, Andijon va Navoiy viloyatlarining hokimliklarida uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun, «Ajlan & Bros» - tayyor to‘qimachilik kiyimlari ishlab chiqarish sohasida yetakchi xalqaro korporatsiya bo‘lib, Saudiya Arabistonida 1979-yilda tashkil etilgan. Umumiy qiymati 2,2 milliard dollar bo‘lgan korporatsiya 10 dan ortiq global brendlar (Ferrari, Maserati, Aston Martin, Puma, Nike, Adidas, Reebok va boshqalar) bilan hamkorlik qiladi. Korporatsiyada 9 mingdan ortiq kishi mehnat qiladi.

Саудовская компания намерена запустить производство текстиля в Узбекистане
Ведущая международная корпорация Саудовской Аравии «Ajlan & Bros» намерена наладить производство текстиля в Узбекистане.
24 января текущего года в Ассоциации «Узтекстильпром» состоялась встреча с делегацией корпорации «Ajlan & Bros» во главе с генеральным директором г-н. Николасом Гилани.
В ходе переговоров, сторонами обсуждены вопросы налаживания и дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества, в том числе участия Корпорации Саудовской Аравии в реализации в Узбекистане совместных инвестиционных проектов в текстильной отрасли.
В свою очередь, руководством и специалистами Ассоциации «Узтекстильпром» представлена подробная информация о конкурентных преимуществах, созданных и создаваемых условий для иностранных инвесторов в Узбекистане, льготах и преференциях, в том числе в текстильной и швейно-трикотажной отрасли, уровне оплаты труда, стоимости инженерных коммуникаций.
Представители иностранной компании дали высокую оценку достижениям в текстильной отрасли республики, а также масштабным экономическим реформам страны.
По итогам встречи, иностранная сторона заявила о намерении реализации инвестиционного проекта в Узбекистане, по созданию производства готовых текстильных изделий.
В ходе пребывания в Узбекистане, запланированы встречи в хокимиятах Джизакской, Андижанской и Навоийской областях, для определение место дислокации, а также параметров проекта.
Корпорация Саудовской Аравии «Ajlan & Bros» основанная в 1979 году - является одним из ведущих международных производителей готовых текстильных изделий. Корпорация с общим капиталом 2,2 млрд. долл. сотрудничает с более 10 мировыми брендами (Ferrari, Maserati, Aston Martin, Puma, Nike, Adidas, Reebok и другие). Количество сотрудником корпорации превышает 9,0 тыс. человек.