Senatning o‘n to‘rtinchi yalpi majlisi chaqirildi
2021-yil 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi. Majlisni Senat raisi Tanzila Norboyeva olib bordi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n to‘rtinchi yalpi majlisini 2021-yil 23-aprel kuni chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Videokonferensaloqa tarzida o‘tkaziladigan yalpi majlisda bir qator masalalar ko‘rib chiqilishi rejalashtirilgan. «O‘zbekiston Respublikasida chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning huquqiy holati to‘g‘risida»gi, «Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida»gi, «Fazoviy ma’lumotlar to‘g‘risida»gi, «Noshirlik faoliyati to‘g‘risida»gi, «Psixiatriya yordami to‘g‘risida»gi, «O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida»gi, «O‘zbekiston Respublikasi, bir tomondan va Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya, ikkinchi tomondan, o‘rtasida sherikchilikni ta’sis etuvchi sherikchilik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimni (Toshkent, 2019-yil 31-oktyabr) ratifikatsiya qilish haqida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari shular jumlasidan.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining 2020-yildagi faoliyati, Bosh prokurorning prokuratura organlarining 2020-yildagi faoliyati, Markaziy banki boshqaruvi raisining Markaziy bankining 2020-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotlari eshitilishi nazarda tutilgan.
Shu bilan birga, mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarini ish bilan ta’minlash holati to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga parlament so‘rovi yuborish masalasi muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Qolaversa, aholini ichimlik suvi bilan ta’minlashdagi muammolar, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish uchun yaratilgan shart-sharoitlar hamda bog‘dorchilik-uzumchilik shirkatlarining amaldagi faoliyati va ularning tashkiliy-huquqiy asoslarini takomillashtirish to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan parlament so‘rovlari natijalari va boshqa masalalar ko‘rib chiqilishi nazarda tutilgan.

На четырнадцатом пленарном заседании Сената будет рассмотрен ряд законов
8 апреля 2021 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Заседание вела Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
На заседании принято решение о созыве четырнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 23 апреля 2021 года.
На пленарном заседании, которое пройдет в форме видеоконференцсвязи, запланировано рассмотреть ряд вопросов. В их числе законы Республики Узбекистан «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан», «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», «О пространственных данных», «Об издательской деятельности», «О психиатрической помощи», «О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», «О ратификации Соглашения о партнерстве и сотрудничестве, учреждающего партнерство между Республикой Узбекистан, с одной стороны, и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, с другой стороны (Ташкент, 31 октября 2019 года)».
Кроме того, предусмотрено заслушать отчеты Счетной палаты Республики Узбекистан о деятельности в 2020 году, Генерального прокурора о деятельности органов прокуратуры в 2020 году, председателя правления Центрального банка о деятельности Центрального банка в 2020 году.
Вместе с тем, планируется обсуждение вопроса о направлении в Кабинет Министров парламентского запроса о состоянии обеспечения работой выпускников высших учебных заведений страны.
Кроме того, предусмотрено рассмотрение результатов парламентских запросов, направленных в Кабинет Министров Республики Узбекистан о проблемах в обеспечении населения питьевой водой, условиях, созданных для развития женского предпринимательства, состоянии садово-виноградарских товариществ и вопросах совершенствования их организационно-правовых основ и других вопросов.