Shadmanov Sog‘liqni saqlash vazirligiga qaytdi
Prezidentning tegishli qarori bilan Toshkent tibbiyot akademiyasining rektori Alisher Kayumovich Shadmanov O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
A. Shadmanov 1962 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1985 yilda Andijon davlat tibbiyot institutini tamomlagan. 2009-2010 yillarda Andijon davlat tibbiyot institutining o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori, 2010-2015 yillarda Andijon davlat tibbiyot instituti rektori lavozimlarida mehnat qilgan.
2015-2017 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik Palatasi deputati, qo‘mita raisi bo‘lgan. 2017-2020 yillarda Sog‘liqni saqlash vaziri lavozimida ishlagan.

Алишер Шодмонов вернулся в министерство здравоохранения
Ректор Ташкентской медицинской академии Алишер Каюмович Шодмонов назначен на должность первого заместителя министра здравоохранения Республики Узбекистан. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава.
А.Шодмонов родился в 1962 году в Ташкенте. В 1985 году окончил Андижанский государственный медицинский институт. В 2009-2010 годах работал проректором по учебной работе Андижанского государственного медицинского института, а в 2010-2015 годах - ректором Андижанского государственного медицинского института.
В 2015-2017 годах был депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председателем комитета. В 2017-2020 годах работал министром здравоохранения.
Доктор медицинских наук, профессор А.Шодмонов с 2020 года работает ректором Ташкентской медицинской академии.