Shaharlar, qishloqlar, avtomagistrallar: Beeline Uzbekistan butun mamlakat bo‘ylab tarmog‘ini kengaytirmoqda
Beeline Uzbekistan O‘zbekistonda o‘z tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihasini davom ettirmoqda. Telekommunikatsiya sohasidagi eng yirik soliq to‘lovchi va sarmoyadorlaridan biri sifatida, operator mamlakat iqtisodiyotini yanada raqamlashtirish uchun muntazam ravishda poydevor yaratmoqda.
2024 yilda Beeline Uzbekistan tarmog‘i deyarli 2000 ta yangi baza stansiyasi bilan kengaytirildi. Eng jadal qurilish ishlari mamlakatning aholi zich joylashgan hududlari — Toshkent shahri va Toshkent viloyati, shuningdek, Samarqand, Andijon va Qashqadaryo viloyatlarida olib borildi. Ahamiyatli hisoblangan avtomobil va temir yo‘l magistrallarida qamrovni kuchaytirish uchun 270 ga yaqin baza stansiyasi o‘rnatildi. Bundan tashqari, yil boshidan beri raqamli operator ilgari ishga tushirilgan 740 dan ortiq baza stansiyasini modernizatsiya qilib, ularning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini sezilarli darajada oshirdi. Shu tufayli Beeline Uzbekistan tarmog‘ida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20% ko‘proq trafik qayd etilmoqda, o‘rtacha ma’lumot uzatish tezligi esa 46% ga oshdi. VoLTE segmenti foydalanuvchilari soni ham ortib bormoqda: zudlik bilan ulanish va tiniq ovoz bilan qo‘ng‘iroq qilish texnologiyasini tanlaganlar soni olti baravarga, trafik hajmi esa 10 baravarga ko‘paydi. O‘zbekistonning barcha hududlarida keng ko‘lamli texnik ishlar amalga oshirildi.
Toshkent shahri va Toshkent viloyatida 2024 yilning sakkiz oyida 282 ta baza stansiya (BS) qurildi, 178 tasi modernizatsiya qilindi. Yangi qurilmalarning bir qismi O‘zbekiston va Tojikiston poytaxtlarini bog‘lovchi M34 avtomagistralida, Toshkent va Samarqand o‘rtasidagi A373 yo‘lida, shuningdek, Qirg‘iziston va Qozog‘iston hududidan o‘tuvchi M39 xalqaro avtotrassasi bo‘yida, O‘zbekiston hududida joylashtirildi.
Samarqand viloyatida 228 ta BS qurildi, 64 tasi — modernizatsiya qilindi. Asosiy avtomobil yo‘llarida qamrov yaxshilandi. Mobil aloqa xizmatlari Nurobod va Toyloq tumanlarining bir qator olis aholi punktlarida, M39, M37 Samarqand - Ashxobod magistrallari kesimlarida, temir yo‘llar bo‘yida ilk bor paydo bo‘ldi.
Andijon viloyatida Beeline Uzbekistan tarmog‘i 201 ta baza stansiyasi bilan kengaytirildi. Ilgari ishga tushirilgan 55 ta BSning o‘tkazuvchanlik qobiliyati oshirildi, bu ko‘proq mijozlarga sifatli aloqa xizmatlaridan foydalanish imkonini beradi. Andijon - Namangan yo‘li, Shahrixon va Xo‘jaobod tumanlaridagi A373 avtomobil yo‘llarida qamrov yaxshilandi.
Qashqadaryo viloyatida 177 ta BS qurildi, 54 tasi modernizatsiya qilindi. Viloyat bu yil Beeline Uzbekistan birinchi marta ishonchli ovozli aloqa va 4G internet bilan kirib kelgan kichik aholi punktlari soni bo‘yicha rekordchi bo‘ldi. Operator aloqasi Qamashi, Qarshi, Kasbi, Kitob, Shahrisabz va Yakkabog‘ tumanlarining chekka hududlarida paydo bo‘ldi.
Surxondaryo viloyatida 180 ta baza stansiya barpo etilib, 25 tasi modernizatsiya qilindi. Boysun, Denov, Jarqo‘rg‘on, Sariosiyo, Sherobod va Sho‘rchi tumanlarida avtomobil yo‘llarining aloqa hududi kengaytirildi. Denov tumanidagi bir nechta kichik qishloqlar ilk bor operator tarmog‘iga ulanish imkoniga ega bo‘ldi.
Farg‘ona viloyatida ulkan ishlar amalga oshirildi — 150 ta yangi baza stansiyasi ishga tushirildi va 68 ta BS modernizatsiya qilindi. Aholi soni bo‘yicha mintaqaning ikkinchi yirik shahri — Qo‘qonda tarmoqni rivojlantirish alohida loyihaga aylandi: bu yerda 120 ta BS o‘rnatildi va 43 tasi modernizatsiya qilindi.
Buxoro viloyatida 135 ta baza stansiya qurilib, 49 tasi modernizatsiya qilindi. Qamrov xaritasiga Buxoro va G‘ijduvon tumanlarining kichik aholi punktlari, M37 va A380 "G‘uzor - Buxoro - Nukus - Beyneu" magistrallarining yangi qismlari kiritildi.
Qoraqalpog‘istonda A380 va A381 trassalarining qamrovi yaxshilandi. 2024 yilda viloyat hududida jami 126 ta baza stansiya o‘rnatilib, 33 ta baza stansiyasining o‘tkazuvchanlik qobiliyati oshirildi.
Namangan viloyatida asosiy ishlar amaldagi aloqa ob’yektlarida olib borildi — 64 ta baza stansiyasida modernizatsiya ishlari amalga oshirildi. Bundan tashqari, 99 ta yangi BS ishga tushirildi.
Jizzax viloyatida ham tarmoqni modernizatsiya qilishga e’tibor qaratildi: 40 ta BS modernizatsiya qilindi va 51 ta yangi baza stansiyasi o‘rnatildi. Viloyat markazi, G‘allaorol, Jizzax, Do‘stlik va Zomin tumanlarida temir yo‘llar bo‘ylab qamrov hududi kengaytirildi.
Xorazm viloyatida 84 ta baza stansiya o‘rnatilib, ilgari ishga tushirilgan 26 ta BSning o‘tkazuvchanlik qobiliyati oshirildi.
Navoiy viloyatida Beeline Uzbekistan tarmog‘ida baza stansiyalarining soni 72 ga oshdi, yana 26 tasi modernizatsiya qilindi. Karmana tumanidagi M37 trassasi, Qiziltepa tumanidagi temir yo‘l kesimlarida aloqa xizmatlaridan foydalanishda uzluksizlik ta’minlandi.
Aholi soni bo‘yicha mamlakatning eng kichik hududi bo‘lgan Sirdaryo viloyatida mijozlar manfaati uchun 63 ta yangi BS o‘rnatildi, 19 tasi esa modernizatsiya qilindi.
«Beeline infratuzilmasini uzluksiz rivojlantirishning mohiyati — O‘zbekiston aholisi zarur deb bilgan joylarda zamonaviy raqamli xizmatlardan foydalanish imkoniyatini ta’minlashdir. 2024 yilda butun mamlakat bo‘ylab o‘rnatilgan yuzlab yangi baza stansiyalaridan deyarli har yettinchisi avtomagistral va temir yo‘llarda, ko‘pincha aholi punktlaridan uzoqda joylashgani bejiz emas. Uyda ham, yo‘lda ham kompaniyamizning barcha xizmatlaridan qulay foydalanish mumkin. Biz 2024 yilda Beeline Uzbekistan tarmog‘ida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20% ko‘proq trafik qayd etilganini va bir yil ichida o‘rtacha ma’lumotlar uzatish tezligi 46% ga oshganini kuzatmoqdamiz», — deya ta’kidladi Beeline Uzbekistan texnik direktori Georgiy Kan.
«Kompaniyamizning mamlakatda uzoq yillar davomida erishgan yutuqlari O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyotini mustahkamlashga xizmat qiladigan yangi loyihalarga ilhom bag‘ishlamoqda. 2024 yil boshidan Beeline Uzbekistan aloqa infratuzilmasini rivojlantirishga rekord miqdorda mablag‘ yo‘naltirdi. Respublika telekommunikatsiya sohasiga kiritilgan investitsiyalar hajmi bo‘yicha yetakchilardan biri sifatida, biz barcha hududlarda va barcha sohalarda — shaxsiy hayotdan tortib biznes yuritish va Beeline mijozlari bo‘lgan davlat muassasalari faoliyatini ta’minlashgacha bo‘lgan jabhalarida raqamli innovatsiyalarni muvaffaqiyatli joriy etish uchun qulay muhit yaratmoqdamiz», — dedi Beeline Uzbekistan bosh direktori Andjey Malinovski.
Unitel MChJ 2006 yilning 12-sentabridan boshlab Beeline Uzbekistan savdo belgisi ostida xizmatlar ko‘rsatib kelmoqda. Beeline Uzbekistan bosh qarorgohi Amsterdam (Niderlandiya) shahrida joylashgan VEON xalqaro telekommunikatsiya xoldingi tarkibiga kiradi. Top Employer 2024 sertifikatiga ega.
Beeline Uzbekistan’da 1,9 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006 yildan buyon O‘zbekiston bozoriga kirishi bilan VEON mamlakat telekommunikatsiya sohasiga 1,4 milliard AQSh dollaridan ortiq sarmoya kiritdi. Unitel MChJ — O‘zbekistonning yirik soliq to‘lovchi kompaniyalaridan biri. Beeline SB’ning O‘zbekistondagi faoliyati davomida 2 milliard dollardan ortiq soliq to‘langan.

Города, посёлки, автотрассы: Beeline Uzbekistan развивает сеть по всей стране
Beeline Uzbekistan продолжает масштабный проект по развитию своей сети в Узбекистане. Являясь одним из крупнейших налогоплательщиков и инвесторов в телекоммуникационную отрасль, оператор систематически закладывает основу для дальнейшей цифровизации экономики страны.
Почти 2000 новых базовых станций пополнили сеть Beeline Uzbekistan в 2024 году. Наиболее интенсивное строительство велось в густонаселённых районах страны – Ташкенте и Ташкентской области, а также в Самаркандской, Андижанской и Кашкадарьинской областях. Порядка 270 базовых станций установлены для усиления покрытия на важнейших автомобильных и железнодорожных магистралях. Кроме этого, с начала года digital-оператор модернизировал более 740 ранее введенных в эксплуатацию базовых станций, существенно увеличив их пропускную способность. Благодаря этому в сети Beeline Uzbekistan фиксируется на 20% больше трафика по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а средняя скорость передачи данных выросла на 46%. Растет и число пользователей сегмента VoLTE: выбравших технологию звонков с мгновенным дозвоном и чистым звуком стало в шесть раз больше, а объем трафика увеличился в 10 раз. Масштабные технические работы были проведены во всех регионах Узбекистана.
В Ташкенте и Ташкентской области за восемь месяцев 2024 года построено 282 базовые станции (БС), модернизировано — 178. Часть нового оборудования расположена на автомагистрали М34, соединяющей столицы Узбекистана и Таджикистана, дороге А373 между Ташкентом и Самаркандом, на узбекском участке международной трассы М39, проходящей также по территории Кыргызстана и Казахстана.
В Самаркандской области построено 228 БС, модернизировано — 64. Улучшено покрытие на основных автомобильных дорогах. Услуги мобильной связи впервые появились в ряде труднодоступных населенных пунктов Нурабадского и Тайлакского районов, на участках магистралей М39, М37 Самарканд – Ашгабат, вдоль железных дорог.
В Андижанской области сеть Beeline Uzbekistan пополнила 201 базовая станция. Увеличена пропускная способность 55 ранее запущенных БС, что позволяет большему числу клиентов пользоваться качественными услугами связи. Улучшено покрытие дороги Андижан – Наманган, трассы А373 в Шахриханском и Ходжаабадском районах.
В Кашкадарьинской области построено 177 БС, модернизировано — 54. Регион стал рекордсменом по числу малых населенных пунктов, куда в этом году впервые пришел Beeline Uzbekistan с уверенным голосовым соединением и 4G-интернетом. Связь оператора появилась в отдалённых уголках Камашинского, Каршинского, Касбийского, Китабского, Шахрисабзского и Яккабагского районов.
180 базовых станций построено и 25 модернизировано в Сурхандарьинской области. Увеличена зона покрытия связью автомобильных дорог в Бойсунском, Денауском, Джаркурганском, Сариасийском, Шерабадском и Шурчинском районах. В Денауском районе несколько небольших селений впервые получили доступ к сети оператора.
Большая работа велась в Ферганской области – 150 новых и 68 модернизированных БС. Отдельным проектом стало развитие сети в Коканде, втором городе региона по численности населения: здесь установлено 120 и модернизировано 43 БС.
В Бухарской области построено 135 базовых станций, модернизировано 49. На карте покрытия появились малые населенные пункты Бухарского и Гиждуванского районов, новые участки магистралей М37 и А380 «Гузар – Бухара – Нукус – Бейнеу».
В Каракалпакстане улучшено покрытие трасс А380 и А381. Всего же на территории региона в 2024 году установлены 126 базовые станции, на 33 базовых станциях увеличена пропускная способность.
В Наманганской области основные работы проводились на действующих объектах связи — модернизация затронула 64 базовые станции. Кроме этого, запущено 99 новых БС.
Также на модернизации сети сделан акцент в Джизакской области: 40 модернизированных и 51 новая БС. Улучшено покрытие вдоль железных дорог в областном центре, Галляаральском, Джизакском, Дустликском и Зааминском районах.
В Хорезмской области установлено 84 базовые станции, увеличена пропускная способность 26 ранее запущенных БС.
Сеть Beeline Uzbekistan в Навоийской области выросла на 72 БС, еще 26 модернизированы. Обеспечена непрерывность доступа к услугам связи на участках трассы М37 в Карманинском районе, на железной дороге в Кызылтепинском районе.
В Сырдарьинской области, самом небольшом регионе страны по численности населения, в интересах клиентов установлено 63 новых БС, 19 было модернизировано.
«Суть непрерывного развития инфраструктуры Beeline – обеспечение доступа к современным digital-услугам везде, где нужно жителям Узбекистана. Не случайно из сотен новых базовых станций, установленных по всей стране в 2024 году, практически каждая седьмая находится на автотрассах и железных дорогах, часто в отдалении от населенных пунктов. И дома, и в пути можно комфортно пользоваться всеми услугами нашей компании, и мы уже видим, что в сети Beeline Uzbekistan фиксируется на 20% больше трафика в 2024 году по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а средняя скорость передачи данных за год выросла на 46%», – комментирует Георгий Кан, технический директор Beeline Uzbekistan.
«Результаты, достигнутые нашей компанией за годы работы в стране, вдохновляют на новые проекты, способствующие укреплению цифровой экономики Узбекистана. С начала 2024 года Beeline Uzbekistan направил на развитие инфраструктуры связи рекордную сумму. Являясь одними из лидеров по объемам инвестиций в телеком-отрасль республики, мы формируем среду для успешного внедрения digital-инноваций во всех регионах и во всех сферах – от частной жизни до ведения бизнеса и обеспечения работы государственных учреждений, которые являются клиентами Beeline», — подчеркнул Анджей Малиновски, генеральный директор Beeline Uzbekistan.