Shavkat Mirziyoyev Ahmad Farg‘oniy haykali poyiga gul qo‘ydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Misr Arab Respublikasiga rasmiy tashrifini Ahmad Farg‘oniy merosi ziyoratidan boshladi.
Ma’lumki, bu buyuk vatandoshimiz o‘z davrining yetuk astronomi, matematigi va geografi bo‘lgan, Bag‘dod va Damashqda ilmiy tadqiqotlar o‘tkazgan, 856-yildan esa Qohirada yashab, umrining so‘ngiga qadar Misrda ilm-fan bilan shug‘ullangan.
Olim ko‘plab muhim kashfiyotlar qilgan. Jumladan, 861-yilda Nil daryosidagi Ravza orolida suv sathini o‘lchaydigan inshoot barpo ettirgan. «Miqyos an-Nil» nomi bilan mashhur bu qurilma qishloq xo‘jaligi va iqlimni baholashda juda muhim bo‘lgan. Qariyb 1200 yil davomida inshootdan o‘tgan asrgacha uzluksiz foydalanilgan. Bugungi kunda esa u turistik maskanga aylantirilgan.
2007-yilda Miqyosi Nil yaqinidagi xiyobonda Ahmad Farg‘oniyning haykali o‘rnatilgan. Prezidentimiz uning poyiga gulchambar qo‘yib, mutafakkir bobomizning xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
So‘ng davlatimiz rahbari Miqyosi Nil inshootini ko‘zdan kechirdi, uning tarixi, Ahmad Farg‘oniy ilm-fanga qo‘shgan hissasi haqida olimlar bilan suhbatlashdi. Ulug‘ allomaning hozirgacha saqlanib kelayotgan merosi, umuman, o‘zbeklarning Misr tarixidagi o‘rni xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy do‘stlikdan dalolat berishi ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев возложил цветы к памятнику Ахмаду Фергани в Египте
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свой официальный визит в Арабскую Республику Египет с ознакомления с наследием великого ученого Ахмада Фергани.
Наш соотечественник был ведущим астрономом, математиком и географом своего времени, проводил научные исследования в Багдаде и Дамаске, а с 856 года - в Каире, где жил и занимался наукой до конца своей жизни.
Ученому принадлежит множество важных открытий и изобретений. В частности, в 861 году он спроектировал сооружение для измерения уровня воды в реке Нил, который был построен на острове Рауда. Это устройство, известное под названием «Ниломер», играло важную роль в планировании сельскохозяйственных работ и прогнозировании природных явлений. На протяжении почти 1200 лет сооружение использовалось по назначению вплоть до прошлого века. Сегодня он является объектом туризма.
В 2007 году в сквере рядом с Ниломером был установлен памятник Ахмаду Фергани. Президент возложил цветы к подножию памятника и почтил память нашего великого предка.
Затем глава нашего государства осмотрел Ниломер, побеседовал с учеными об истории сооружения и исследованиях Ахмада Фергани. Отмечалось, что роль, которую наши предки сыграли в истории Египта, и бережно оберегаемое сегодня наследие великого ученого являются свидетельством тесных, уходящих вглубь веков дружеских отношений между нашими народами.