Shavkat Mirziyoyev atom energiyasi bo‘yicha korporatsiya bosh direktorini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-may kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan «Rosatom» atom energiyasi bo‘yicha davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyovni qabul qildi. Bu haqda Prezdent matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini izchil mustahkamlashga, o‘zaro manfaatli serqirra hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilayotgan oliy va yuqori darajadagi muloqotlar muntazamlik kasb etganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi jadal ortib bormoqda, birgalikda investitsiya, energetika, sanoat, transport va boshqa sohalarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda, izchil hududlararo muloqot yo‘lga qo‘yilgan, madaniy-gumanitar almashuvlar faollashdi.
Muzokarada fan va yuqori texnologiyalar sohasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlash, istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, ikki mamlakat ilmiy-tadqiqot institutlari va innovatsiya markazlari o‘rtasida, jumladan, o‘tgan yili imzolangan Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim doirasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qo‘shma dastur va loyihalar doirasida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
«Rosatom» davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyov samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi rahbariyatining salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Rossiya mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida energetika sektorida keng ko‘lamli sheriklik va o‘zaro foydali ilmiy-texnologik hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdorligi va bunga tayyorligi alohida qayd etildi.

Шавкат Мирзиёев принял генерального директора Госкорпорации «Росатом»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 мая принял генерального директора Государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» Алексея Лихачёва, находящегося в нашей стране с рабочим визитом. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Приветствуя гостя, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил регулярные контакты на высшем и высоком уровнях, которые способствуют последовательному укреплению узбекско-российских отношений стратегического партнёрства и союзничества, расширению взаимовыгодного многопланового сотрудничества.
Динамично растут объёмы товарооборота, совместно реализуются крупные проекты в сфере инвестиций, энергетики, промышленности, транспорта и других отраслях, осуществляется интенсивный межрегиональный диалог, активизировались культурно-гуманитарные обмены.
В ходе переговоров особое внимание уделено вопросам развития и углубления долгосрочных партнёрских связей в сфере науки и высоких технологий, реализации перспективных проектов, налаживания тесного взаимодействия между научно-исследовательскими институтами и инновационными центрами двух стран, в том числе в рамках Межправительственного соглашения о сотрудничестве в области использования атомной энергии в мирных целях, подписанного в прошлом году.
Подчёркнута важность организации системной работы по подготовке высококвалифицированных специалистов в рамках совместных программ и проектов.
Генеральный директор Государственной корпорации «Росатом» Алексей Лихачёв выразил глубокую благодарность Главе нашего государства за радушный приём, передав искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Руководства Российской Федерации.
Особо подчеркнуты заинтересованность и готовность российской стороны к дальнейшему развитию полномасштабного партнёрства и взаимовыгодного научно-технологического сотрудничества в энергетическом секторе в интересах двух стран и народов.