Shavkat Mirziyoyev Bag‘dod Amreyevni qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Istanbul shahriga kelgach, o‘ziga ajratilgan qarorgohda Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi bosh kotibi Bag‘dod Amreyevni qabul qildi. Bu haqda davlatimiz rahbari Matbuot xizmati xabar bermoqda.
Tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Kengashga a’zo davlatlar o‘rtasidagi konstruktiv muloqot jadal rivojlanayotgani va amaliy hamkorlik kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, keyingi yillarda O‘zbekistonning Turkiy kengash mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga ortdi, qo‘shma korxona va loyihalar soni 4 mingtaga yaqinlashdi.
Joriy yilda mamlakatimizda Tashkilotning qator muhim tadbirlari, jumladan, Xiva shahrida madaniyat vazirlari, Qo‘qon shahrida turizm vazirlarining uchrashuvlari, Toshkent shahrida yoshlar forumi o‘tkazildi.
O‘zbekiston yetakchisi butun mintaqa barqarorligi va ravnaqini ta’minlashga qaratilgan muhim loyiha va dasturlarni ilgari surishda Kengash imkoniyatlaridan samarali foydalanish muhim ekanini alohida ta’kidladi.
Uchrashuv davomida bosh kotib Bag‘dod Amreyev davlatimiz rahbariga bo‘lajak sammitga tayyorgarlikning boriishi, tadbir dasturi va kun tartibidagi masalalar to‘g‘risida ma’lumot berdi.

Шавкат Мирзиёев принял генсекретаря Тюркского совета
По прибытии в город Стамбул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной ему резиденции принял генерального секретаря Совета сотрудничества тюркоязычных государств Багдада Амреева.
Были рассмотрены актуальные вопросы многостороннего сотрудничества в рамках Организации.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие конструктивного диалога и расширение практического взаимодействия между государствами-участниками Совета.
Так, за последние годы товарооборот нашей страны со странами Тюркского совета вырос в два раза, количество совместных предприятий и проектов приблизилось к 4 тысячам.
В этом году в нашей стране проведен ряд значимых мероприятий Организации - встречи министров культуры в Хиве и министров туризма в Коканде, молодежный форум в Ташкенте и другие.
Лидер Узбекистана особо отметил важность эффективного использования площадки Совета для продвижения важных проектов и программ, призванных обеспечить стабильность и процветание всего региона.
В ходе встречи генеральный секретарь Багдад Амреев информировал главу нашего государства о ходе подготовки к предстоящему саммиту, вопросах повестки дня и программе мероприятия.