Shavkat Mirziyoyev Belarus prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
Bugun, 8 may kuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari kelayotgan bayram – fashizm ustidan qozonilgan G‘alabaning 75 yilligi munosabati bilan bir-birlariga samimiy tabrik va tilaklar bildirdilar. Birodar xalqlarimizning Buyuk G‘alabaga erishishda beqiyos hissa qo‘shgani alohida qayd etildi.
Suhbatda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama savdo munosabatlari jadal rivojlanayotgani, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida ishlab chiqarish kooperatsiyasi kengayib borayotgani, hududlar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi muloqotlar, shuningdek, madaniy-gumanitar va ta’lim sohasidagi almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va sheriklikning yangi yo‘nalishlarini ilgari surish maqsadida qo‘shma Hukumatlararo komissiya doirasidagi uchrashuvlarni, shu jumladan videoanjumanlar shaklida davom ettirishga kelishib olindi.
Prezidentlar pandemiya bilan bog‘liq ikki mamlakatdagi vaziyatni muhokama qildilar hamda koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda aloqador idoralarga yaqin muvofiqlashuv va hamkorlikni ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik qator dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi doirasida ko‘p tomonlama qo‘shma tadbir va dasturlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.

Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Александром Лукашенко
Сегодня, 8 мая, состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко, сообщает пресс-служба президента.
Главы государств обменялись теплыми поздравлениями и пожеланиями в связи с наступающим праздником – 75-летием Победы над фашизмом. Особо отмечен неоценимый вклад братских народов в достижение Великой Победы.
В ходе беседы рассмотрены современное состояние и перспективы многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая в последние годы положительная динамика развития двусторонних торговых отношений, расширения производственной кооперации в разных отраслях экономики, активизации контактов регионов и деловых кругов, а также культурно-гуманитарного и образовательного обмена.
Достигнута договоренность о продолжении регулярных встреч в рамках совместной Межправительственной комиссии, в том числе в формате видеоконференций, в целях практической реализации принятых соглашений и продвижения новых направлений партнерства.
Президенты обсудили складывающуюся в двух странах ситуацию вокруг пандемии и поручили причастным ведомствам обеспечить тесную координацию и взаимодействие в борьбе с распространением коронавируса.
Состоялся также обмен мнениями по ряду актуальных вопросов международной политики и региональной повестки. Важное внимание уделено реализации совместных многосторонних мероприятий и программ в рамках Содружества Независимых Государств.