O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-avgust kuni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlat rahbarlari qutlug‘ Qurbon hayiti munosabati bilan bir-birlarini hamda azaliy qardosh xalqlarimizni qizg‘in qutlab, eng ezgu va samimiy tilaklarini izhor etdilar.
Prezidentlar so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro hurmat va ishonch, birodarlik, strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan aloqalar siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy hamda madaniy-gumanitar sohalarda jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan ta’kidladilar.
Muloqot chog‘ida joriy yil 5-6-avgust kunlari Anqara shahrida O‘zbekiston va Turkiya tashqi ishlar vazirlari hamraisligida bo‘lib o‘tgan Strategiyani rejalashtirish guruhining birinchi yig‘ilishi natijalarini hamda Turkiyaning dunyodagi elchilarining o‘n birinchi konferensiyasida O‘zbekiston delegatsiyasining faxriy mehmon sifatidagi ishtirokini yuqori baholandi.
Prezidentlar raisligida bo‘lib o‘tadigan oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashi ilk yig‘ilishiga har tomonlama puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligi alohida qayd etildi.
Suhbatda turli yo‘nalishlarda imzolangan bitim va loyihalar, erishilgan o‘zaro manfaatli kelishuvlarni to‘liq ro‘yobga chiqarish va aloqalarni yanada mustahkamlash bo‘yicha tomonlarning intilishi qat’iy va mushtarak ekanligi ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Эрдоганом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 августа провел телефонный разговор с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом. Об этом сообщила пресс-служба главы нашего государства.
Главы государств тепло поздравили друг друга и братские народы Узбекистана и Турции со светлым праздником Курбан-хайит и обменялись искренними пожеланиями.
Президенты с большим удовлетворением подчеркнули, что основанные на принципах стратегического партнерства отношения дружбы, взаимного уважения и доверия между нашими странами в последние годы интенсивно развиваются в политическом, торгово-экономическом, инвестиционном и культурно-гуманитарном направлениях.
В ходе беседы высоко оценены результаты первого заседания Группы стратегического планирования под председательством министров иностранных дел, а также участие делегации Узбекистана в качестве почетного гостя в одиннадцатой конференции послов Турции, которые состоялись 5-6 августа текущего года в Анкаре.
Особо отмечена важность тщательной подготовки к первому заседанию узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня, которое состоится под председательством Президентов Узбекистана и Турции.
Стороны подтвердили обоюдное стремление и приверженность полномасштабной реализации подписанных соглашений и проектов, достигнутых взаимовыгодных договоренностей, дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества.
В беседе, прошедшей в дружеском и искреннем духе, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, рассмотрен график предстоящих двусторонних мероприятий.