Qo‘shma loyihalar portfeli kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi: YeTTBning O‘zbekistonga investitsiyalari 5,5 milliard yevrodan oshdi. Joriy yilda yana 1,1 milliard yevro jalb qilish rejalashtirilgan bo‘lib, uning katta qismi xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi.
Sheriklik strategiyasi samarali amalga oshirilmoqda. YeTTBning faol ko‘magi bilan bank sohasini transformatsiya qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari hamkorlik natijadorligini oshirish muhimligini ta’kidlab, uning asosiy ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Suv ta’minoti tizimini texnologik jihatdan modernizatsiya qilish, energiya samaradorligini oshirish dasturini ilgari surish, ipoteka bozorini, erkin iqtisodiy zonalar infratuzilmasini rivojlantirish, kichik va o‘rta biznes imkoniyatlarini kengaytirish, ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash kabi yo‘nalishlar shular jumlasidan.
Ta’lim va tibbiyot sohalarida davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ilgari surish, sun’iy intellektni joriy qilish va raqamli transformatsiyaga qaratilgan startaplarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi.
Xorijiy investorlar kengashining bo‘lajak uchinchi majlisi kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.

11 июня в преддверии третьего заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с его президентом Одиль Рено-Бассо.
С удовлетворением отмечено расширение портфеля совместных проектов: инвестиции ЕБРР в Узбекистан уже превысили 5,5 миллиарда евро. В планах на текущий год – привлечение еще 1,1 миллиарда евро, значительная часть которых будет направлена на поддержку частного сектора.
Эффективно реализуется Стратегия партнерства. При активной поддержке Банка осуществляется трансформация банковского сектора.
Глава нашего государства подчеркнул важность повышения результативности сотрудничества и обозначил ключевые приоритеты взаимодействия.
Речь идет о таких направлениях, как технологическая модернизация системы водоснабжения, продвижение программы повышения энергоэффективности, развитие рынка ипотеки, развитие инфраструктуры свободных экономических зон, расширение возможностей малого и среднего бизнеса, поддержка женского предпринимательства.
Особое внимание уделено продвижению проектов государственно-частного партнерства в сферах образования и медицины, поддержке стартапов, направленных на внедрение искусственного интеллекта и цифровую трансформацию.
Состоялся также обмен мнениями по повестке предстоящего третьего заседания Совета иностранных инвесторов.