O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 fevral kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Prezidentlar ikki mamlakat rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi va sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklik va o‘zaro manfaatli hamkorlik jadal rivojlanib, izchil mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oliy darajadagi o‘zaro tashrif va muzokaralar O‘zbekiston – Turkmaniston munosabatlarini aniq mazmun bilan boyitdi.
Toshkent va Ashxobodda birgalikda milliy ko‘rgazma va biznes forumlari o‘tkazilgani, Ishbilarmonlar kengashining tashkil etilgani, idoralararo hamkorlik mustahkamlanayotgani tovar ayirboshlash hajmini oshirish va iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiyani kuchaytirishga xizmat qildi.
Suhbatda Orolbo‘yida ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash va ekologik falokatning salbiy oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilayotgan amaliy chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
Avaza shahrida Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi sammitining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani hamda Turkmanistonning ushbu jamg‘armadagi samarali raisligi mintaqa mamlakatlari va xalqaro hamjamiyatning Orol muammosini hal etish borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlariga yangi sur’at bag‘ishladi.
BMT shafeligidagi Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosida Trast fondi o‘z faoliyatini boshlagani hamda dengizning qurigan tubida o‘rmonlar yaratish bo‘yicha olib borilayotgan keng miqyosli ishlar yuksak baholandi.
Shuningdek, bo‘lajak tadbirlar rejasi yuzasidan, jumladan, joriy yilning aprel oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining ikkinchi maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish to‘g‘risida fikr almashildi.
Muloqot so‘ngida davlat rahbarlari qardosh xalqlarimiz va mamlakatlarimiz farovonligi yo‘lida O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash borasida intilishlari qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 февраля провёл телефонную беседу с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, сообщила пресс-служба Президента.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие и последовательное укрепление отношений стратегического партнерства и взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном благодаря твёрдой политической воле и усилиям лидеров двух стран.
Взаимные визиты и переговоры на высшем уровне наполнили узбекско-туркменские отношения конкретным содержанием.
Проведение взаимных национальных выставок и бизнес-форумов в Ташкенте и Ашхабаде, создание Делового совета, развитие тесного межведомственного взаимодействия способствовали наращиванию объёмов товарооборота и кооперации в разных отраслях экономики.
Особое внимание в ходе беседы было уделено принимаемым практическим мерам по улучшению социально-экономической ситуации и преодолению негативных последствий экологической катастрофы в Приаралье.
Отмечено, что успешное проведение саммита Международного фонда спасения Арала в городе Аваза и продуктивное председательство Туркменистана в Фонде придали новый импульс совместным усилиям стран региона и международного сообщества по решению Аральского вопроса.
Высоко оценены начало деятельности Многопартнёрского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН и проводимые масштабные работы по посадке лесов на высохшем дне моря.
Состоялся также обмен мнениями по графику предстоящих мероприятий, в том числе подготовки второй Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, которая состоится в апреле этого года в Ташкенте.
В завершение телефонного разговора лидеры двух государств вновь подтвердили твердую приверженность дальнейшему укреплению отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства между Республикой Узбекистан и Туркменистаном на благо двух братских стран и народов.