Shavkat Mirziyoyev Janubiy Koreya va Rossiyaga rasmiy tashrif bilan borishi kutilmoqda
Bugun Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ommaviy axborot vositalari uchun brifing o‘tkazdi. Brifing davomida ma’lum bo‘lishicha, Shavkat Mirziyoyevning Janubiy Koreya va Rossiya davlatlariga amalga oshiradigan rasmiy tashrifiga tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Xususan, 5 aprel kuni Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyani qabul qilgan edi. Uchrashuv davomida joriy yilda epidemiologik vaziyatdan kelib chiqib Prezidentimizning Rossiyaga rasmiy tashrifini tashkil etish rejalashtirilayotgani, bo‘lajak muzokaralarga tomonlar puxta tayyorgarlik ko‘rayotgani qayd etilgan.
Shuningdek, 6 aprel kuni Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi parlamentining Milliy Assambleya Spikeri Pak Byon Sok boshchiligidagi delegatsiya bilan ham muloqotda bo‘ldi. Uchrashuv davomida O‘zbekiston koreys ishbilarmonlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlab o‘tildi.
«Janubiy Koreya parlamenti nufuzli delegatsiyasining tashrifi O‘zbekiston Prezidentining ushbu mamlakatga tashrifiga tayyorgarlik ko‘rishning bosqichlaridan biri bo‘ldi, deb aytish mumkin», — deya ma’lum qildi Sherzod Asadov.

Шавкат Мирзиёев отправится с визитом в Россию и Южную Корею
В настоящее время идет подготовка к официальному визиту Шавката Мирзиёева в Южную Корею и Россию. Об этом стало известно в ходе брифинга, проведенного под председательством пресс-секретаря президента Шерзода Асадова.
5 апреля Мирзиёев принял делегацию Российской Федерации во главе с министром промышленности и торговли Денисом Мантуровым. В ходе встречи было отмечено, что в этом году запланирован визит главы государства в Россию, с учетом эпидемиологической ситуации и идет тщательная подготовка к дальнейшим переговорам.
Также 6 апреля Шавкат Мирзиёев принял делегацию парламента Республики Корея во главе со Спикером Национальной Ассамблеи Пак Бён Соком. В ходе встречи было отмечено, что Узбекистан полностью поддерживает корейских предпринимателей.
«Визит высокопоставленной делегации парламента Южной Кореи стал одним из этапов подготовки визита Президента Узбекистана в эту страну», — сказал Шерзод Асадов.