Shavkat Mirziyoyev «Navoiy» erkin iqtisodiy zonasidagi loyihalar bilan tanishdi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-dekabr kuni Navoiy viloyatiga tashrif buyurib, «Navoiy» erkin iqtisodiy zonasidagi loyihalar bilan tanishdi. Bu haqda davlatimiz rahbarining matbuot xizmati xabar bermoqda.
2009-yilda tashkil etilgan ushbu erkin iqtisodiy hudud bosqichma-bosqich rivojlanib kelmoqda. Prezidentimizning 2018-yil 5-iyundagi qaroriga muvofiq, uning faoliyati, imkoniyatlari kengaytirilgan edi.
Shavkat Mirziyoyev joriy yil 13-mart kuni hududga tashrifi chog‘ida butun Navoiy viloyatini erkin iqtisodiy zonaga aylantirish tashabbusini ilgari surgandi. Keyinchalik, 15-mayda tegishli farmon qabul qilinib, Navoiy viloyati 2030-yil 1-yanvargacha innovatsion, yuqori texnologiyalarga asoslangan, eksportga yo‘naltirilgan va import o‘rnini bosadigan ishlab chiqarishlar uchun erkin iqtisodiy zona etib belgilandi hamda viloyat hududida shunday loyihalarni amalga oshirayotgan korxonalarga «Navoiy» EIZ ishtirokchisi maqomi beriladigan bo‘ldi.
Joriy yilning o‘zida mazkur iqtisodiy zona rezidentlari 27 taga ko‘paydi va jami 66 taga yetdi. Loyihalarning umumiy qiymati 437 million dollardan oshadi. Yana ko‘plab proyektlar ustida ish olib borilmoqda.
Iqtisodiy zonadagi sub’yektlardan biri — «National plast» mas’uliyati cheklangan jamiyat. Umumiy qiymati qariyb 16 million dollar bo‘lgan ushbu korxonada polivinilxloriddan profillar ishlab chiqariladi. Joriy yilda 10 ming tonnadan ziyod mahsulot tayyorlangan.
Davlatimiz rahbari mazkur korxonaning ish jarayoni, mahsulotlari sifatini ko‘zdan kechirdi. Import o‘rnini bosuvchi tovarlar ishlab chiqarishni kengaytirib, aholini arzon va sifatli qurilish materiallari bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimizga korxonaning ikkinchi bosqichi haqida ma’lumot berildi. 2020-yil uchinchi choragida foydalanishga topshiriladigan ushbu loyiha natijasida 40 ming tonna mahsulot ishlab chiqarish, 10 million dollarlik eksport qilish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev EIZdagi «Green Line Profil» mas’uliyati cheklangan jamiyat faoliyati bilan ham tanishdi.
Umumiy qiymati qariyb 40 million dollar bo‘lgan mazkur korxona 2018-yilda ishga tushirilgan. 650 ta ish o‘rni yaratilgan. Joriy yilda 18,6 ming tonna mahsulot tayyorlanib, 10 million dollarlik eksport qilingan. Kelgusi yili ishlab chiqarish hajmini 22 ming tonnadan oshirib, eksport miqdorini 14 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu yerda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar namunalarini ko‘zdan kechirdi, ularning sifati va eksport geografiyasi bilan qiziqdi.
— Bugungi kundagi eng muhim vazifa — qo‘shimcha qiymat va ish o‘rinlari, — dedi Shavkat Mirziyoyev. — Har bir sanoat korxonasi zamonaviy texnologiyalar va aql bilan qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratishi kerak. Tashqi bozorni o‘rganib, tannarxni tushirish evaziga eksportni oshirishga intilishi zarur.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами в свободной экономической зоне «Навои» (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 декабря прибыл в Навоийскую область и ознакомился с проектами в свободной экономической зоне «Навои». Об этом сообщили в пресс-службе главы государства.
Деятельность и возможности организованной в 2009 году СЭЗ были расширены согласно постановлению Президента от 5 июня 2018 года.
В ходе поездки в регион 13 марта текущего года Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о превращении в свободную экономическую зону всей Навоийской области. Следовательно, указом главы государства от 15 мая этого года Навоийская область определена свободной экономической зоной для инновационных, высокотехнологичных, экспортоориентированных и импортозамещающих производств сроком до 1 января 2030 года, а предприятиям, занимающимся таким производством на территории области, предоставлен статус участника СЭЗ "Навои".
В одном только текущем году число резидентов этой зоны увеличилось на 27 и достигло 66. Общая стоимость проектов превысила 437 миллионов долларов.
В числе субъектов экономической зоны - общество с ограниченной ответственностью «National plast». Предприятие общей стоимостью почти 16 миллионов долларов выпускает профили из поливинилхлорида. В нынешнем году здесь произведено более 10 тысяч тонн продукции.
Глава государства понаблюдал за процессом работы предприятия, поинтересовался качеством продукции. Дал указания по расширению выпуска импортозамещающих товаров, обеспечению населения доступными и качественными строительными материалами.
Президенту была представлена информация о второй очереди предприятия, которую планируют ввести в строй в третьем квартале 2020 года. В результате производственная мощность увеличится на 40 тысяч тонн, объем экспорта - до 10 миллионов долларов.
В ходе посещения СЭЗ Шавкат Мирзиёев побывал и на площадках общества с ограниченной ответственностью «Green Line Profil» на территории .
Предприятие общей стоимостью почти 40 миллионов долларов начало свою деятельность в 2018 году. Было создано 650 рабочих мест. В текущем году произведено 18,6 тысячи тонн продукции и осуществлен экспорт на 10 миллионов долларов. В следующем году планируется увеличить производство до более чем 22 тысяч тонн и довести экспорт до 14 миллионов долларов.
Глава государства ознакомился с образцами выпускаемой здесь продукции, поинтересовался ее качеством и географией экспорта.
- Сегодня самая важная задача - создание добавленной стоимости и рабочих мест, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Каждое промышленное предприятие должно формировать цепочку добавленной стоимости, используя современные технологии и разумный подход. Следует изучать внешние рынки и расширять экспорт за счет снижения себестоимости.