Shavkat Mirziyoyev Nurafshon shahri bosh rejasi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nurafshon shahrida bosh reja asosida amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumki, 2017-yili Toshkent viloyati markazi ushbu shaharga ko‘chirilgan, o‘tgan yili uning bosh rejasi ishlab chiqilgan edi. Bugungi kunda bunyodkorlik ishlari olib borilmoqda. Toshkent yo‘li ko‘chasi kengaytirilib, bir qavatli eski imoratlar o‘rnida ko‘p qavatli uylar, ofislar, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurilmoqda. Yil oxirigacha 8 ta bank filiali va 9 ta ma’muriy bino foydalanishga topshiriladi.
![](https://static.xabar.uz/uploads/9/720__TzTdGEKDO-EEghUQCK9frqaRbHiJ1HKL.jpg)
Davlatimiz rahbariga bosh rejaga asosan shaharning markaziy qismini batafsil rejalashtirishga oid ma’lumotlar berildi. Unga muvofiq, bu yerda Toshkent viloyati hokimligi, vazirlik va idoralar boshqarmalari, madaniyat ob’yektlari, universitet va maktablar, shifoxona, sport majmualari bo‘lishi rejalashtirilgan. Ko‘p qavatli uylar energiya tejaydigan materiallardan qurilishi ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с генеральным планом города Нурафшона
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми в соответствии с генеральным планом города Нурафшона. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Как известно, в 2017 году этот город стал административным центром Ташкентской области, а в прошлом году разработан его генеральный план. Сегодня здесь развернулась масштабная строительная работа. Расширена улица «Тошкент йули», вместо одноэтажных строений возводятся многоэтажные дома, офисы, пункты торговли и обслуживания. До конца года будут сданы в эксплуатацию 8 банковских филиалов и 9 административных зданий.
Главе государства представлена информация о планировке центральной части города. Так, здесь намечено разместить здания хокимията Ташкентской области, территориальных управлений министерств и ведомств, объекты культуры, университеты и школы, больницы и спорткомплексы. При строительстве многоквартирного жилья запланировано использование энергосберегающих материалов.
Президент отметил, что прежде всего необходимо создать прочную инфраструктуру, и дал поручения по подготовке специалистов, способных обеспечить ее качественную эксплуатацию, оптимальному размещению зданий министерств и ведомств.