Delegatsiya tarkibida mamlakatimizga spikerdan tashqari Janubiy Koreya parlamentining davlat boshqaruvi, moliyaviy siyosat, sanoat, savdo, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, sog‘liqni saqlash, mehnat munosabatlari, madaniyat, sport va turizm kabi ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘mitalariga a’zo 6 nafar deputat ham kelgan.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi do‘stlik va alohida strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda parlamentlar muhim o‘rin tutayotgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari faol almashinuvlar davom etayotgani, keng ko‘lamli O‘zbekiston-Koreya hamkorligi jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi. Joriy yil boshida ikki mamlakat yetakchilarining onlayn-sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Pak Byon Sok samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston Prezidentiga Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda global iqtisodiy vaziyat murakkab bo‘lib turgan bir paytda o‘zaro savdo hajmi saqlab qolinishiga erishilayotgani ta’kidlandi. Koreyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida umumiy qiymati 3 milliard dollardan ziyod yangi investitsiya loyihalari tayyorlandi. Umuman, Koreya Respublikasining mamlakatimizga investitsiyalari hajmi 7 milliard dollardan oshdi.
O‘zbekistonda koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda koreyalik sheriklar tomonidan katta amaliy ko‘mak ko‘rsatilgani uchun minnatdorlik bildirildi.
Milliy Assambleya Spikeri va deputatlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish borasidagi faol sa’y-harakatlar uchun, shuningdek, Seulning Koreya yarim orolidagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish borasidagi harakatlari, Yangi shimoliy siyosatni amalga oshirish doirasidagi mintaqaviy tashabbuslari qat’iy qo‘llab-quvvatlanayotgani uchun O‘zbekiston Prezidentiga samimiy tashakkur izhor etdilar.
«Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo» hamkorlik forumi doirasidagi yaqin muloqotni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Sog‘liqni saqlash, ta’lim, ilm-fan va madaniyat, gumanitar almashinuv sohalaridagi qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию парламента Республики Корея
Сегодня, 6 апреля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию парламента Республики Корея во главе со Спикером Национальной Ассамблеи Пак Бён Соком.
В состав представительной корейской делегации, помимо спикера, вошли 6 депутатов-членов комитетов парламента по приоритетным направлениям – это государственное управление, финансовая политика, промышленность, торговля, энергетика, транспорт, сельское хозяйство, экология, здравоохранение, трудовые отношения, культура, спорт и туризм.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки. Подчеркнута важная роль парламентов в укреплении отношений дружбы и особого стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил продолжающиеся активные обмены и динамичное развитие узбекско-корейского полномасштабного взаимодействия. В начале этого года успешно проведен онлайн-саммит лидеров двух стран.
Пак Бён Сок, выразив глубокую благодарность за теплый прием, передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина.
На встрече отмечалось, что в условиях непростой глобальной экономической ситуации обеспечивается сохранение объемов взаимной торговли. С участием ведущих корейских компаний и банков подготовлен портфель новых инвестиционных проектов на сумму более 3 миллиардов долларов. В целом объем инвестиций из Республики Корея превысил 7 миллиардов долларов.
Была также выражена признательность за большое практическое содействие корейских партнеров в борьбе с пандемией коронавируса в Узбекистане.
Спикер и депутаты Национальной Ассамблеи искренне поблагодарили Президента Узбекистана за активные усилия
по расширению многопланового сотрудничества между двумя странами, а также твердую поддержку усилий Сеула по мирному урегулированию ситуации на Корейском полуострове, региональных инициатив в рамках реализации Новой северной политики.
Подтверждена важность продолжения тесного диалога в рамках Форума сотрудничества «Республика Корея – Центральная Азия».
Были также рассмотрены вопросы осуществления совместных программ в области здравоохранения, образования, науки и культуры, гуманитарных обменов.