Shavkat Mirziyoyev Pokiston bosh vaziri bilan strategik loyihani muhokama qildi
OHIChK sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif boshchiligidagi delegatsiya bilan muzokara o‘tkazdi.
Avval erishilgan kelishuvlarga muvofiq ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari savdo-iqtisodiyot, investitsiya, innovatsiya, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun mavjud salohiyat va keng imkoniyatlardan samarali foydalanish muhimligini qayd etdilar.
Afg‘onistonda tinchlik jarayoniga va ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishga ko‘maklashish maqsadida «Termiz – Mozori-Sharif – Kobul - Peshovar» temir yo‘lini qurish bo‘yicha strategik loyihani amalga oshirish istiqbollari batafsil muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев провел переговоры с премьер-министром Пакистана
На полях саммита СВМДА Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с делегацией Пакистана во главе с Премьер-министром этой страны Шахбазом Шарифом.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества между двумя странами в соответствии с ранее достигнутыми договоренностями.
Лидеры Узбекистана и Пакистана выступили за эффективное использование имеющегося потенциала и широких возможностей взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах.
В целях содействия мирному урегулированию и социально-экономическому развитию в Афганистане были предметно обсуждены перспективы реализации стратегического проекта строительства железной дороги «Термез - Мазари-Шариф - Кабул – Пешавар».