Ushbu ulkan majmua O‘zbekiston iqtisodiyotida muhim ahamiyatga ega bo‘ladi. Chunki mamlakatimizda qora metallurgiya sanoati rivojlanmagan. Yangi korxonada yiliga 500 ming tonna rux va polimer qoplamali metall listlar ishlab chiqariladi. Ilgari bunday mahsulotlar asosan chetdan olib kelinardi.
Bu zavodda import o‘rnini bosuvchi tovarlar ishlab chiqarilib, iqtisodiyotimizda mahalliylashtirish darajasi sezilarli oshadi. Shuningdek, yiliga 90 million dollarlik mahsulot eksport qilinishi rejalashtirilgan. Majmuada 700 ga yaqin kishi ish bilan ta’minlanadi. Lekin turdosh tarmoqlar bilan birga 5 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Mazkur zavodni barpo etish 2017-yil fevralda boshlangan edi. Qurilish ishlariga 420 million dollar sarflangan.
Prezidentimizning majmua ochilish marosimida ishtirok etishi, ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishishi ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев примет участие в открытии Ташкентского металлургического завода
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня примет участие в церемонии открытия Ташкентского металлургического завода в Янгихаётском районе, сообщает пресс-служба Президента.
Предприятие-гигант имеет важное значение для экономики Узбекистана, так как черная металлургия в нашей стране развита весьма слабо. Новое предприятие будет производить в год 500 тысяч тонн металлического листа с цинковым и полимерным покрытием. Сегодня потребность в этой продукции обеспечивается преимущественно за счет импорта.
Деятельность завода внесет существенный вклад в импортозамещение и повышение уровня локализации в стране. Ожидается, что предприятие будет экспортировать продукцию на 90 миллионов долларов в год. Комплекс обеспечит работой около 700 человек. В целом, вместе со смежными отраслями, будет создано 5 тысяч новых рабочих мест.
Строительство завода началось в феврале 2017 года. На его возведение затрачено 420 миллионов долларов.