23-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv BMT bosh qarorgohida, tashkilot Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi doirasida o‘tkazildi.
Yetakchilar O‘zbekiston-AQSh strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari va ustuvor yo‘nalishlarini batafsil muhokama qildilar.
Mintaqaviy va global ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Joriy yil 5 sentyabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqot yakunida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampni ichki va tashqi siyosatni amalga oshirishdagi yuksak muvaffaqiyatlari bilan samimiy tabrikladi. Uning xalqaro va mintaqaviy miqyosdagi o‘tkir mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish borasidagi shaxsiy hissasi va sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
O‘z navbatida, AQSh yetakchisi Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, aholi farovonligini oshirish va xalqaro nufuzni yuksaltirishga qaratilgan ortga qaytmas islohotlarni yana bir bor qo‘llab-quvvatladi.
Turli darajalardagi siyosiy muloqot va almashinuvlar jadal rivojlanib borayotgani, ishbilarmonlik aloqalari faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
AQSh Prezidenti kuni kecha O‘zbekiston yetakchisining AQShning 50 dan ortiq yirik kompaniya va banklari rahbarlari bilan o‘tkazgan uchrashuv va muzokaralarining samarali natijalarini yuksak baholadi.
Fuqaro aviatsiyasi, tog‘-kon sanoati, muhim minerallar, moliya, innovatsiyalar, kimyo, energetika va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda shartnomalar va istiqbolli loyihalar portfeli shakllantirildi.
Ushbu loyiha va kelishuvlar ikki mamlakatda o‘n minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishi ta’kidlandi.
Muzokaralar yakunida davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampni o‘zi uchun qulay muddatda O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSh Prezidenti Donald Trampning uchrashuvi ochiq, konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tdi.

23 сентября состоялись переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом. Встреча прошла в штаб-квартире ООН на полях мероприятий 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Организации.
Лидеры двух стран обстоятельно обсудили актуальные вопросы и приоритеты дальнейшего расширения узбекско-американских отношений стратегического партнерства.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки. Рассмотрена реализация договоренностей, достигнутых по итогам телефонного разговора 5 сентября текущего года.
В начале беседы глава Узбекистана искренне поздравил Президента Дональда Трампа с высокими достижениями в реализации внутренней и внешней политики. Особо отмечены его личный вклад и усилия по мирному урегулированию острых международных и региональных конфликтов.
В свою очередь, лидер США вновь поддержал осуществляемые необратимые реформы в Новом Узбекистане, направленные на модернизацию экономики, повышение благосостояния населения и рост авторитета на международной арене.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили динамичное развитие политического диалога и обмена на разных уровнях, а также интенсификацию бизнес-контактов.
Президент США высоко оценил результативные итоги встреч и переговоров лидера Узбекистана с главами более 50 крупнейших американских компаний и банков, состоявшихся накануне.
Cформирован портфель контрактов и перспективных проектов в области гражданской авиации, горной промышленности, критических минералов, финансов, инноваций, химической, энергетической и других приоритетных направлениях.
Подчеркнуто, что эти проекты и соглашения создадут десятки тысяч новых рабочих мест в обеих странах.
В завершение переговоров лидер нашего государства пригласил Президента Дональда Трампа совершить официальный визит в Узбекистан в удобные сроки.
Встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента США Дональда Трампа прошла в открытой, конструктивной и дружественной атмосфере.