Lyublyana shahridagi Prezident saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirs Musarning tor doiradagi va rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston yetakchisi Sloveniya prezidentiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, so‘nggi 20 yilda ilk bor o‘tkazilayotgan oliy darajadagi tadbirlar ikki mamlakat munosabatlarida yangi bosqichning boshlanishi sifatida tarixga kirishini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Siyosiy muloqot, turli darajadagi aloqalar va ishbilarmonlik uchrashuvlari faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki mamlakat BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash 3 barobar ko‘paydi. Madaniyat va turizm sohalaridagi almashinuvlar kengaymoqda. O‘zbekistonda Sloveniya fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etilgan.
Ikki tomonlama munosabatlarga tizimli tus berish uchun oliy va yuqori darajadagi muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish va uning hajmini, eng avvalo, mahsulotlar turini kengaytirish va import o‘rnini bosish hisobiga birinchi bosqichda 500 million yevroga yetkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistondan to‘qimachilik, meva-sabzavotlar, mineral o‘g‘itlar, mis mahsulotlari va boshqa sanoat tovarlari, Sloveniyadan esa dori-darmonlar, ilg‘or texnologiyalar va uskunalar yetkazib berish shular jumlasidan.
Sloveniyaning «Koper» porti salohiyatidan Yevropa Ittifoqi bozoriga chiqish uchun logistika xabi sifatida foydalanish imkoniyatlari o‘rganiladi.
Sloveniyaning yetakchi kompaniyalari bilan Sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilish, shuningdek, zamonaviy asbob-uskunalar, sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish, farmatsevtika mahsulotlari, shu jumladan asal va shifobaxsh giyohlarga asoslangan dori ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, energetika ob’yektlarini qurish va modernizatsiya qilish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Mehnat migratsiyasi sohasida tizimli hamkorlik qilish uchun til, kasbiy ko‘nikmalar va mehnat standartlari bo‘yicha o‘qitish va moslashtirish dasturlarini ishlab chiqqan holda Uyushgan mehnat migratsiyasi to‘g‘risidagi bitimni tayyorlashga kelishib olindi.
Turizmni, ayniqsa, qishloq va tog‘li hududlarda rivojlantirish istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi. Ta’lim sohasida tomonlar diplomlarni o‘zaro tan olish to‘g‘risidagi bitimni imzolashga hamda Lyublyana va Maribor universitetlari bilan qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, kelgusi yilda Toshkent shahrida ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari va ilmiy markazlari ishtirokida Yoshlarning innovatsion loyihalari forumi o‘tkaziladi.
Gumanitar almashinuvni mustahkamlash maqsadida tomonlar o‘zaro madaniyat kunlari va Lyublyana shahrida O‘zbek kinosi haftaligini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdilar.
Belgilangan barcha vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini joriy yil iyul oyida Lyublyana shahrida tashkil etishga qaror qilindi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Sloveniya Prezidenti Natasha Pirs Musarga o‘zi uchun qulay vaqtda javob tashrifi bilan O‘zbekistonga kelishni taklif etdi.

В Президентском дворце в Любляне состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Словения Наташи Пирц Мусар в узком составе и с участием официальных делегаций.
В начале встречи глава нашего государства поблагодарил лидера Словении за теплый прием и подчеркнул, что первый за 20 лет саммит на высшем уровне войдет в историю как начало нового этапа в отношениях двух стран.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества Узбекистана и Словении.
С удовлетворением отмечена активизация политического диалога, контактов на разных уровнях и деловых встреч. Осуществляется взаимная поддержка в рамках ООН и других международных структур.
За последние годы товарооборот увеличился в 3 раза. Расширяются культурные и туристические обмены. Действует безвизовый режим для граждан Словении.
Для придания системности двусторонним отношениям, подчёркнута важность налаживания регулярного диалога на высшем и высоком уровнях.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота и доведения его объемов на первом этапе до 500 миллионов евро, прежде всего за счет расширения номенклатуры и импортозамещения.
Речь идет о поставках из Узбекистана текстильной, плодоовощной продукции, минеральных удобрений, медных изделий и других промышленных товаров, из Словении – лекарственных препаратов, передовых технологий и оборудования.
Будут изучены возможности использования потенциала словенского порта «Копер» как логистического хаба для доступа на рынок Европейского Союза.
Достигнуты договоренности о принятии Программы промышленной кооперации с ведущими компаниями Словении, а также реализации проектов по выпуску современного оборудования, промышленных и сельскохозяйственных товаров, локализации производства фармацевтической продукции, в том числе на основе меда и лекарственных трав, строительству и модернизации энергетических объектов и другие.
Для системного взаимодействия в области трудовой миграции решено подготовить Соглашение об организованной трудовой миграции с проработкой программ обучения и адаптации по языку, профессиональным навыкам и стандартам труда.
Перспективным направлением обозначено развитие туризма, особенно в сельских и горных регионах. В сфере образования стороны договорились подписать соглашение о взаимном признании дипломов и запустить совместные программы обучения с Люблянским и Мариборским университетами.
Кроме того, в следующем году в городе Ташкенте будет проведен совместный молодежный Форум инновационных проектов с участием вузов и научных центров двух стран.
В целях укрепления гуманитарного обмена стороны выступили за проведение перекрестных Дней культуры и Недели узбекского кино в городе Любляне.
Для продвижения всех поставленных задач принято решение об организации первого заседания Межправкомиссии в июле этого года в Любляне.
В завершение встречи глава нашего государства пригласил Президента Словении Наташу Пирц Мусар посетить Узбекистан с ответным визитом в удобное время.