Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putin bilan uchrashdi
Davlatimiz rahbari Vladimir Putinni Rossiya Prezidentligiga qayta saylangani bilan yana bir bor tabriklab, Rossiya bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari O‘zbekiston tashqi siyosatining o‘zgarmas yo‘nalishi ekanini ta’kidladi.
Bir yilda o‘zaro 70 ta delegatsiya tashrifi amalga oshirilgani, 21 marta hududlararo uchrashuvlar o‘tkazilgani aloqalarning bugungi sur’ati va miqyosidan dalolat beradi. Joriy yilning birinchi choragida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 40 foizdan ziyod o‘sgan. Hali oldinda yana yirik loyihalarimiz ko‘p, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Rossiya Prezidenti davlatimiz rahbari bilan uchrashuvdan mamnunligini ta’kidlab, mamlakatlarimiz hamkorligida ko‘plab samarali loyihalar amalga oshirilayotganini qayd etdi.
O‘tgan yili Rossiyaga tashrifingizdan keyin hammasi ijobiy tomonga o‘zgardi. Sizning tashabbusingiz bilan chegaralardan o‘tishda «yashil yo‘lak» tashkil etilgani natijasida O‘zbekiston meva-sabzavotlarini yetkazib berish qariyb 36 foiz oshdi. Rossiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, dedi Vladimir Putin.
«Lukoyl» kompaniyasi O‘zbekistonga 7 milliard dollar investitsiya kiritgani, joriy yil aprelda Qandim gazni qayta ishlash majmuasi ishga tushirilgani qayd etildi. «Rosatom» Atom energiyasi bo‘yicha davlat korporatsiyasi bilan energetika sohasida sheriklik va ilmiy-texnikaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga kelishib olingani ta’kidlandi.
Joriy yilning kuzida O‘zbekistonga oliy darajadagi tashrif kutilmoqda. Shuningdek, Toshkentda ilk bor O‘zbekiston va Rossiya hududlararo forumini o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Uchrashuvda ushbu muhim tadbirlarni amaliy mazmun bilan boyitish, buning uchun vazirlik, kompaniya va hududlar o‘rtasidagi aloqalarni faol davom ettirishga kelishib olindi.
Muloqot chog‘ida tomonlarni qiziqtirgan xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.

Шавкат Мирзиёев встретился с Владимиром Путиным
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня в Циндао встретился с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Глава нашего государства, вновь поздравив Владимира Путина с переизбранием на пост Президента России, отметил, что отношения стратегического партнерства и союзничества с Россией являются неизменным курсом внешней политики Узбекистана.
О нынешних темпах и масштабах двусторонних связей свидетельствует тот факт, что за последний год совершено 70 взаимных визитов, проведена 21 межрегиональная встреча. За минувший период текущего года объем товарооборота между нашими странами вырос более чем на 40 процентов. Впереди еще множество крупных проектов, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент России, выразив радость от встречи с главой нашего государства, отметил, что в сотрудничестве наших стран реализуется множество эффективных проектов.
После вашего прошлогоднего визита в Россию многое изменилось в лучшую сторону. В результате создания по вашей инициативе «зеленого коридора», объем поставок овощей и фруктов из Узбекистана вырос почти на 36 процентов. Реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих компаний России, сказал Владимир Путин.
Отмечалось, что компания «Лукойл» вложила в Узбекистан инвестиции более чем на 7 миллиардов долларов, в апреле текущего года введен в строй Кандымский газоперерабатывающий комплекс, достигнуты договоренности с Государственной корпорацией по атомной энергии «Росатом» по дальнейшему развитию партнерства и научно-технического сотрудничества в энергетической сфере.
Осенью текущего года ожидается визит на высшем уровне в Узбекистан. Также планируется проведение в Ташкенте первого межрегионального форума Узбекистана и России.
В ходе встречи стороны договорились наполнить эти важные мероприятия практическим содержанием, активно продолжать контакты между министерствами, компаниями и регионами.
Состоялся также обмен мнениями по международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.