«Qo‘riqlash faoliyati to‘g‘risida»gi Qonun (O‘RQ–778, 15.06.2022-y.) Prezident tomonidan imzolandi.
- qo‘riqlanadigan ob’yektlar hududida jamoat tartibini saqlash, huquqbuzarliklarni profilaktika qilish va ularga chek qo‘yish;
- yuridik shaxslarning qo‘riqlanadigan ob’yektlarida nazorat o‘tkazish va ob’yektning ichki rejimlarini ta’minlash.
Qo‘riqlash sohasidagi davlat siyosatini Milliy gvardiya amalga oshiradi.
Qo‘riqlash faoliyatini chet davlatlarning jismoniy shaxslari va tashkilotlari, shu jumladan xususiy tashkilotlari tomonidan amalga oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bo‘yicha shartnoma asosida qo‘riqlash faoliyatini Milliy gvardiya amalga oshiradi.
Qonunga muvofiq, qo‘riqlash shartnomasiga muvofiq qo‘riqlash faoliyatini amalga oshiruvchi sub’yektlar o‘z harakatlari (harakatsizligi) natijasida qo‘riqlanadigan ob’yektga yetkazilgan zararning o‘rnini to‘liq qoplashi shart.
Davlat organlari qo‘riqlash bo‘linmalarining harbiy xizmatchilari va xodimlari tomonidan jismoniy kuch ishlatish, maxsus vositalarni hamda xizmat qurolini qo‘llash qonunchilikda belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Qo‘riqlash faoliyatini amalga oshiruvchi sub’yektlar o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifani bajarish uchun xizmat itlaridan foydalanishi mumkin.

Президент подписал закон «Об охранной деятельности» (ЗРУ №778 от 15.06.2022 года).
• поддержание общественного порядка, профилактика и пресечение правонарушений на территории охраняемых объектов;
• обеспечение контрольно-пропускного и внутриобъектового режимов на охраняемых объектах юридических лиц.
Государственная политика в области охраны осуществляется Национальной гвардией.
Не допускается осуществление охранной деятельности физическими лицами и охранными организациями иностранных государств, в том числе частными организациями.
По обращениям физических и юридических лиц охранную деятельность на договорной основе осуществляет Национальная гвардия.
В соответствии с Законом, субъекты, осуществляющие охранную деятельность в соответствии с договором на оказание охранных услуг, обязаны возместить в полном объеме ущерб, причиненный охраняемому объекту в результате их действий (бездействий).
Применение физической силы, специальных средств и служебного оружия военнослужащими и сотрудниками охранных подразделений государственных органов осуществляется в порядке, установленном законодательством.
Субъекты, осуществляющие охранную деятельность, могут использовать служебных собак для выполнения поставленной задачи.