O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni tashrif bilan mamlakatimizga kelgan Serbiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Marko Jurichni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchichning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni 2025-yil oktyabr oyida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Hukumatlar, parlamentlar, ishbilarmon doiralar darajasidagi muloqotlar faollashgani, gumanitar almashinuv kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa ko‘plab muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida joriy yilda Belgrad shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Uyushgan mehnat migratsiyasi, madaniyat va ta’lim sohalaridagi sheriklik masalalari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar rejasini muhokama qildilar.

Президент Шавкат Мирзиёев 6 мая принял министра иностранных дел Республики Сербия Марко Джурича, прибывшего в нашу страну с визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания от Президента Сербии Александра Вучича.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления многопланового сотрудничества двух стран в контексте реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне в октябре 2025 года.
С удовлетворением отмечены активные контакты на уровне правительств, парламентов, деловых кругов, расширение гуманитарного обмена.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота, подготовке полномасштабной программы кооперации в таких ключевых отраслях, как машиностроение, фармацевтика, химическая промышленность, информационные технологии, сельское хозяйство, туризм и многих других.
В целях продвижения экономической повестки сотрудничества, достигнута договоренность о проведении в этом году в городе Белграде первого заседания Межправительственной комиссии.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в области организованной трудовой миграции, культурной и образовательной сферах.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, обсудили график предстоящих встреч на высшем уровне.