O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda to‘xtab o‘tgan Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Oliy darajadagi o‘zaro tashriflar natijasida mamlakatlarimiz hamkorligi mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarildi. Xususan, yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga o‘sdi, qo‘shma korxonalar soni esa 50 taga yetdi. Turli darajalarda faol muloqotlar davom etmoqda.
Davlatimiz rahbari ayni kunlarda O‘zbekistonda bo‘lib turgan Malayziyaning “Petronas” korporatsiyasi delegatsiyasi bilan muzokaralarning ahamiyatiga to‘xtalib, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida strategik loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish zarurligini qayd etdi.
Jumladan, neft-kimyo, yuqori texnologiyalar, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, farmatsevtika va boshqa ustuvor sohalardagi loyihalarni ilgari surishga e’tibor qaratildi.
Muloqot davomida islom moliyasi, hududlararo aloqalar, ziyorat turizmi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar sonini oshirish hamda madaniyat almashinuvlari yo‘nalishlaridagi hamkorlik istiqbollariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimni O‘zbekistonga alohida tashrif bilan kelishga taklif qildi

Фото: Президент матбуот хизмати
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Малайзии Анваром Ибрагимом, совершившим остановку в столице нашей страны.
В ходе встречи предметно обсуждены вопросы развития двусторонних отношений и наполнения их практическим содержанием.
В результате взаимных визитов на высшем уровне сотрудничество между нашими странами вышло на совершенно новый уровень. В частности, с начала года объем товарооборота вырос на 15 процентов, а число совместных предприятий достигло 50. Продолжаются активные контакты на различных уровнях.
Затронув значимость переговоров с делегацией малайзийской корпорации Petronas, находящейся в эти дни в Узбекистане, глава нашего государства подчеркнул необходимость ускорения реализации стратегических проектов в различных отраслях экономики.
В частности, особое внимание уделено продвижению проектов в нефтехимии, высокотехнологичных отраслях, сельском хозяйстве, машиностроении, фармацевтике и других приоритетных сферах.
В ходе беседы были затронуты и перспективы сотрудничества по линиям исламского финансирования, межрегионального взаимодействия, паломнического туризма, увеличения числа прямых авиарейсов, а также культурных обменов.
Состоялся также обмен мнениями по международной и региональной повестке.
По итогам встречи Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев пригласил Премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима посетить нашу страну с отдельным визитом.