Shayxontohur tumani soliq inspeksiyasidagi «korrupsiya o‘chog‘i» fosh qilindi
Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan Toshkent shahar, Shayxontohur tumani soliq inspeksiyasidagi «korrupsiya o‘chog‘i» fosh qilindi. «Gazeta.uz»ga DSQ tomonidan ma’lum qilinishicha, tuman soliqchilari ustidan avvaldan muntazam ravishda shikoyatlar tushib turgan.
«Ma’lum bo‘lishicha, tuman soliq inspeksiyasi xodimlari uzoq yillar davomida davlat yoki budjet uchun emas, balki o‘zlarining qing‘ir maqsadlari yo‘lida ishlab kelgan. Ular korrupsiya to‘rini to‘qishgan va unga ilojsiz qolgan tadbirkorlarni tushirishgan. Natijada davlatning ijtimoiy fundamentini mustahkamlab, budjetni to‘ldirishi lozim bo‘lgan mablag‘ ularning shaxsiy cho‘ntagiga tushar edi», — deyiladi DSQ tomonidan qilingan bayonotda.
Ayni vaqtda ushbu holatga barham berish uchun ish olib borilmoqda. Xususan, DSQ raisining uch o‘rinbosari rahbarligidagi maxsus komissiya «qo‘mita xodimlarining noqonuniy ishlarini aniqlash» bilan band bo‘lib turibdi.
Faktlar asosida korrupsiyada ayblangan xodimlar bosqichma-bosqich ishdan bo‘shatilmoqda. Qolganlar esa maxsus komissiya tomonidan attestatsiyadan o‘tkaziladi. Ma’lum bo‘lishicha, Shayxontohur tumanida 15 yil davomida biror marta rotatsiya bo‘lmagan va ayni holat xodimlarning o‘zaro til biriktirishiga olib kelgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 4-aprelda o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Toshkent shahrining tuman soliq inspeksiyalari rahbariyati tarkibini yangilash qarori qabul qilingan edi. Unga ko‘ra Mirobod, Mirzo Ulug‘bek, Uchtepa, Sergeli, Yunusobod, Bektemir va Shayxontohur tumanlari soliq inspeksiyalari rahbarlari ishdan bo‘shatilgan.
Prezidentning tanqididan so‘ng DSQ darhol soliq organlari xodimlari tarkibi qayta ko‘rib chiqilishini ma’lum qilgan edi. Maxsus komissiya esa tizimga «yangi qon» quyish bilan shug‘ullanmoqda.

В налоговой инспекции Шайхантахурского района выявлена «коррумпированная ячейка»
Государственный налоговый комитет Узбекистана выявил «коррумпированную ячейку» в государственной налоговой инспекции Шайхантахурского района Ташкента, сообщает «Газета.uz» со ссылкой на пресс-службу ГНК.
По данным комитета, на сотрудников ГНИ систематически поступали жалобы, «свидетельствующие о вымогательстве и коррупции».
«Как выяснилось, сотрудники данной ГНИ много лет работали не в интересах государства или бюджета, а в собственных корыстных целях, организовав коррумпированную паутину, куда от безысходности попадали предприниматели. В результате средства, которые могли бы пополнить бюджет и направиться на поддержку социального фундамента государства, попадали в их личные карманы», — сообщили в ведомстве.
ГНК принял «конкретные меры», направленные на предотвращение дальнейших коррупционных действий сотрудников Шайхантахурской ГНИ. Специально созданная комиссия во главе с тремя заместителями председателя ГНК сейчас «продолжает работу по выявлению неправомерных действий сотрудников инспекции».
Опираясь на имеющиеся данные, а также результаты изучения, поэтапно уволены с работы сотрудники налоговой инспекции, уличенные в коррупционных действиях. Остальные сотрудники пройдут аттестацию специальной комиссии, которая рассмотрит их компетенцию и ответственное отношение к своим должностным обязанностям, отметили в ГНК.
Как указал комитет, в течение 15 лет в ГНИ Шайхантахурского района «ни разу не было ротации, что позволяло сотрудникам инспекции вести коррумпированную деятельность на основе общих сговоров».
На видеоселекторном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева 4 апреля было принято решение обновить состав руководителей районных ГНИ Ташкента. Главы налоговых инспекций Мирабадского, Мирзо-Улугбекского, Учтепинского, Сергелийского, Юнусабадского, Бектемирского и Шайхантахурского районов были освобождены от должностей.
После критики президента ГНК заявил о срочном пересмотре кадрового состава налоговых органов. Специальная комиссия занимается вливанием «новой крови» в систему.