Sherzod Shermatov: «Xalq ta’limi xodimlariga tazyiq kuzatilsa, ular bilan Bosh prokuratura shug‘ullanadi»
Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov vazirlikning «Facebook»dagi sahifasida 17-iyul kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan o‘tkazilgan yig‘ilish borasida o‘z fikrlarini bildirdi.
«Prezidentimiz tomonidan 17-iyul kuni o‘tkazilgan yig‘ilishni xalq ta’limi sohasida inqilobiy o‘zgarishlarga sabab bo‘ladigan tarixiy voqea, desa mubolag‘a bo‘lmaydi. Bundan buyon endi barcha davlat idoralari maktab va o‘qituvchilar faoliyatiga xalaqit qilishi emas, balki ko‘maklashishi kerak! Aks holda Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan yangi siyosatga qarshi chiqqan bo‘ladi!», — dedi vazir.
«Yurtimizni kelajakda iqtisodiy rivojlangan mamlakatlar qatorida ko‘rish uchun aynan maktab ta’limiga sarmoya kiritish va o‘qituvchilarimizning jamiyatdagi hurmatini oshirish muhimligini davlatimiz rahbari bir necha bor ta’kidlab o‘tdi va tegishli topshiriqlar berdi. Shundan keyin ham joylarda xalq ta’limi tizimi xodimlariga tazyiq o‘tkazish holatlari kuzatilsa, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuroriga bunday holatlarga juda qat’iy chora ko‘rish topshirildi» — qayd etdi Sherzod Shermatov.
Ta’kidlanishicha, barcha darajadagi rahbarlardan Prezidentning xalq ta’limi tizimi xodimlarini o‘z funksional vazifalaridan boshqa ishlarga jalb etmaslik bo‘yicha topshiriqlarini so‘zsiz ijrosini ta’minlashlarini kutib qolinadi.
Xalq ta’limi tizimining 580 mingdan ortiq vakillari uchun esa bu yig‘ilish o‘ziga xos bayram bo‘lishi bilan birgalikda, juda katta mas’uliyatdir. Davlat rahbari tomonidan yaqin 3-4 yil uchun belgilab berilgan ushbu vazifalarni to‘laqonli va sifatli amalga oshirish uchun soha mutaxassislari bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etishi zarur.

Шерзод Шерматов: «При выявлении случаев оказания давления на работников народного образования, Генпрокуратура примет жесткие меры»
«Проведенное президентом страны 17 июля заседание можно по праву назвать историческим событием, которое приведет к революционным изменениям в сфере народного образования», пишет министр народного образования Шерзод Шерматов.
По мнению министра, отныне все государственные ведомства должны не мешать деятельности школ и учителей, а помогать.
«Для того, чтобы увидеть нашу страну в ряду экономически развитых стран, необходимо привлекать инвестиции в систему школьного образования и повысить престиж учителей в обществе – именно это неоднократно повторил глава государства и дал соответствующие поручения», — пишет министр.
Он отмечает, что впредь при выявлении случаев оказания давления на работников народного образования на местах, Генеральной прокуроре Узбекистана было поручено применять жесткие меры.
«Надеемся, что отныне руководители всех уровней будут беспрекословно выполнять поручение президента, о неприемлемости привлечения работников системы народного образования к работам, не входящим в их функциональные обязанности», — подчеркивает Ш. Шерматов.
«Также, важно отметить, что для более чем 580 тысячи представителей системы народного образования, вчерашнее заседание наряду с тем, что стало своего рода праздником, но также и возложило большую ответственность. Все мы должны мобилизовать все свои силы и возможности для полноценной и качественной реализации этих ключевых задач! В ближайшие дни будут подготовлены и внесены руководству соответствующие проекты документов по выполнению поставленных задач», — заключает он.