Muzqaymoq tarkibida ko‘p miqdorda yog‘ va shakar mavjud bo‘lib, u diabetga chalinganlarning sog‘lig‘iga sezilarli darajada zarar yetkazishi mumkin, shuningdek muzqaymoq komponentlari allergik reaksiyaga sabab bo‘lishi mumkin.
Bu haqda diyetolog Margarita Koroleva «Moskva 24»ga ma’lumot bergan.
Uglevod almashinuvi bilan bog‘liq muammolarga duch kelgan odamlar muzqaymoqdan butunlay voz kechishlari kerak. Yog‘lar va shakar tufayli semirib ketish xavfi yuqori, muzqaymoq diabetga chalinganlar uchun ayniqsa xavflidir.
«Shuningdek, shirinlikning sut tarkibiy qismlariga va muzqaymoqning individual tarkibiy qismlariga: yong‘oq va rezavorlarga toqat qilmaydigan odamlar iste’mol qilmasligi kerak. Bunday holda, immunitet tizimi allergik reaksiya qo‘zg‘ashi mumkin», dedi shifokor.
Shuningdek, diyetolog sovuqda bolalarga muzqaymoq bermaslikni maslahat berdi, chunki sovuq mahsulot nafas yo‘llari kasalliklariga sabab bo‘lishi mumkin.

Врач объяснила, кому нельзя есть мороженое
В популярном лакомстве содержится большое количество жира и сахара, это может существенно навредить здоровью диабетиков, также компоненты мороженого могут стать причиной аллергических реакций, сообщила «Москве 24» врач-диетолог Маргарита Королева.
Людям, которые испытывают проблемы с углеводным обменом, стоит совсем отказаться от мороженого Из-за жиров и сахара велик риск заработать ожирение, особенно опасно мороженое для диабетиков.
«Также лакомство не следует есть людям с непереносимостью молочных компонентов и отдельных ингредиентов мороженого: орехов и ягод. В этом случае иммунная система может ответить аллергической реакцией», — отметила врач.
Диетолог также порекомендовала не давать мороженое детям во время простуды, холодный продукт может распространить болезнь на нижние отделы дыхательных путей.