Finlyandiya Sog‘liqni saqlash va ijtimoiy rivojlanish milliy instituti (THL) ma’lumotlariga ko‘ra, koronavirusga antitanacha kasallikni boshidan o‘tkazganlarning aksariyatida bir yildan ko‘proq saqlanib qoladi.
«Milliy sog‘liqni saqlash va ijtimoiy rivojlanish instituti tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, koronavirus bilan kasallanganlarning ko‘pchiligida bir yildan keyin ham antitanachalar aniqlangan», — deyiladi xabarda.
Tadqiqot ishtirokchilarining 97 foizida kasallikni yuqtirgandan bir yil o‘tib ham koronavirusning eng yuqori oqsilini tanuvchi IgG antitanachasi qayd etilgan.
«Garchi antitanachalar ko‘pchilikda aniqlangan bo‘lsa-da, bir yildan so‘ng ularning darajasi kasallikni yuqtirgandan keyingi olti oy bilan taqqoslaganda taxminan uchdan bir qismga kamaygan», — deyiladi tashkilotning press-relizida.
Tadqiqotda, shuningdek, antitanachalarning yangi shtammlarini zararsizlantirish qobiliyati tekshirildi. Buni qarangki, «alfa» varianti uchun himoya qilish darajasi «beta» varianti uchun «sal pastroq», «delta» varianti uchun esa «ancha pastroq» bo‘lgan.
«Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, koronavirusni yuqtirib olgandan so‘ng antitanachalar soni dastlab yuqori bo‘lsa, antitanachalar va yangi infeksiyadan himoyalanish qobiliyati ham uzoq vaqtgacha saqlanib qoladi», — deydi THL vakili Merit Melin.

Антитела к COVID-19 могут сохраняться более года, заявили финские медики
Антитела к коронавирусу у большинства переболевших сохраняются более года, к такому выводу пришли в Национальном институте здравоохранения и социального развития (THL) Финляндии.
«Согласно исследованию Национального института здравоохранения и социального развития, у большинства инфицированных коронавирусом антитела выявлялись спустя год», - говорится в сообщении.
У 97% участников исследования были обнаружены антитела IgG, распознающие пиковый белок коронавируса через год после заражения.
«Хотя антитела были обнаружены у многих, их уровень через год был примерно на треть ниже, чем через шесть месяцев после заражения», - говорится в пресс-релизе организации.
В исследовании также изучалась способность антител нейтрализовать новые штаммы. Выяснилось, что степень зашиты для варианта «альфа» было «немного ниже» и «значительно ниже» для вариантов «бета» и «дельта».
«Результаты исследования показывают, что после заражения коронавирусом антитела и защита от новой инфекции сохраняются в течение длительного времени, если количество антител изначально было высоким», - говорит представитель THL Мерит Мелин, цитата приводится в пресс-релизе организации.