10-qavatdan tushib ketgan o‘quvchi qiz tirik qoldi
Qrimda 13 yoshli maktab o‘quvchisi 10-qavatdan yiqilib tirik qoldi. U ko‘plab jarohatlar bilan Simferopoldagi shifoxonaga yotqizilgan. Tibbiyot xodimlari ahvolini barqaror deb baholamoqda.
Hodisa 4-aprel kuni Alushtada sodir bo‘lgan. Qiz do‘stlari bilan birga Perekopskaya ko‘chasidagi qurilishi tugallanmagan ko‘p qavatli uyda aylanib yurganda, birdan lift shaxtasiga tushib ketgan.
Voqea yuzasidan Qrim Respublikasi tergov qo‘mitasi departamenti tergovchilari tekshiruv ishlarini boshlab yubordilar. Ular o‘smirlarning bolalar bo‘sh vaqtini o‘tkazish uchun mo‘ljallanmagan va xavfli bo‘lgan ob’yektda bo‘lish holatlarini o‘rganishmoqda. Bundan tashqari, ob’yekt egasi tomonidan xavfsizlik standartlariga muvofiqligi o‘rnatiladi, deyiladi agentlik saytida. Tekshiruv natijalari bo‘yicha protsessual qaror qabul qilinadi.
Respublika prokuraturasi o‘z navbatida sud orqali mulk egasidan uzoq muddatli qurilishni to‘xtatishni va u yerga begonalar kiritilmasligini talab qildi.

Школьница осталась жива после падения с высоты 10-го этажа
В Крыму 13-летняя школьница выжила после падения с высоты 10-го этажа. С множественными травмами она доставлена в больницу Симферополя. Врачи оценивают её состояние как стабильное.
Инцидент произошёл 4 апреля в Алуште. Девочка вместе с друзьями гуляла по недостроенному многоэтажному дому по улице Перекопская и провалилась в шахту лифта.
По факту происшествия следователи управления СКР по Республике Крым начали проверку. Они выясняют обстоятельства нахождения подростков на объекте, который не предназначен для детского досуга и представляет опасность. Кроме того, устанавливается соблюдение собственником объекта норм безопасности, сообщается на сайте ведомства. По итогам проверки будет принято процессуальное решение.
Прокуратура республики, в свою очередь, потребовала через суд от собственника законсервировать долгострой и закрыть туда доступ посторонним.