4-noyabr kuni bir ayol huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilib, 5 yoshli qizini Bektemir tumanida joylashgan “Compass” savdo majmuasida yo‘qotib qo‘yganini aytgan.
Toshkent shahar prokuraturasi va Ichki ishlar bosh boshqarmasi tomonidan tuzilgan tezkor-tergov guruhi bu ayol va erining ko‘rsatmalaridan shubhalangan. Qidiruvga qaramasdan, farzandi bir kun mobaynida topilmagani sababli, u qotillik jinoyati qurboni bo‘lgani tusmoli asosida darhol Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi (qasddan odam o‘ldirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Olib borilgan tezkor-tergov harakatlari natijasida aniqlanishicha, 25-oktyabr kuni kechasi soat 03:00 lar atrofida er-xotin Sergeli tumanida ijarada yashab kelgan xonadonda spirtli ichimlik iste’mol qilishib, farzandini urib, do‘pposlab, qasddan o‘ldirganlar.
So‘ngra sodir etilgan jinoyatlarini yashirish va jazodan qutulish maqsadida, murdani yo‘qotish payiga tushganlar. Uni yo‘l sumkasiga joylashtirib, shu kuni tongda Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumanidagi ijaraga olingan dala hovliga olib borishgan. Murda o‘choqda yoqilib, so‘ng yonmay qolgan qoldiqlari qopga solinib, Chirchiq daryosiga tashlab yuborilgan.
Shundan keyin, ular huquqni muhofaza qiluvchi organlarni chalg‘itish va asl holatni yashirish maqsadida, farzandi bedarak yo‘qolib qolganini “sahnalashtirganlar”.
Hodisa sodir bo‘lgan joyni ko‘zdan kechirish davomida bolaning murda suyaklari topilib, ashyoviy dalil tariqasida olingan.
Jinoyat ishi bo‘yicha er-xotin qasddan odam o‘ldirishda gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinib, Jinoyat-protsessual kodeksining 221-moddasi tartibida ushlangan.

В Ташкенте супруги убили свою 5-летнюю дочь и инсценировали её пропажу
4 ноября гражданка А.В. обратилась в правоохранительные органы с сообщением о пропаже 5 летней дочери Д.К. в торговом комплексе “Compass”, расположенном в Бектемирском районе.
Прокуратурой города Ташкента и Главным управлением внутренних дел была создана следственно-оперативная группа, и незамедлительно предприняты все необходимые меры для поиска девочки.
Следственно-оперативная группа с подозрением отнеслась к показаниям А.В. и её гражданского мужа М.Ф. Учитывая, что в течении дня розыскными мероприятиями не было установлено местонахождение 5 летней Д.К., выдвинув версию о том, что она могла стать жертвой убийства, сразу же было возбужденно уголовное дело по ч.1 ст.97 Уголовного кодекса (умышленное убийство).
В результате следственно-оперативных мероприятий установлено, что 25 октября 2019 года примерно в 03:00 часов ночи муж и жена находясь в сьёмной квартире, расположенной в Сергелийском районе, употребив спиртные напитки, умышленно избили своего ребенка до смерти.
Далее, с целью сокрытия совершенного преступления и избежания наказания, решили избавиться от трупа. В этот же день на рассвете положив её в дорожную сумку увезли на съёмную дачу, расположенную в Бостанлыкском районе Ташкентской области, где и сожгли труп. А несгоревшие до тла останки тела положили в мешок и выбросили в реку Чирчик.
После чего, они с целью запутования правоохранительных органов и сокрытия реальных обстоятельств, инсценировали пропажу своего ребенка.
В ходе осмотра места происшествия были обнаружены останки трупа Д.К. и изъяты в качестве вещественного доказательства.
В рамках расследоваемого уголовного дела А.В. и М.Ф. были привлечены к участию в деле в качестве подозреваемых в умышленном убийтсве и задержаны в порядке ст.221 Уголовно-процессуального кодекса.