Shvetsiyada 2020-yilning birinchi yarmida o‘lim darajasi 51,4 ming kishini tashkil etadi. Bu 1869-yildan beri qayd etilgan eng yuqori ko‘rsatkichdir. Bu haqda Shvetsiya davlat statistika boshqarmasi ma’lumotlariga tayanib CNN xabar bergan.
Joriy yil yanvardan iyunga qadar 51 405 ta o‘lim holati ro‘yxatga olingan. 1869-yilda o‘lim darajasi 54,4 ming kishini tashkil etgandi. O‘shanda bunga ochlik sabab bo‘lgan.
Ta’kidlanishicha, bu yilgi ko‘rsatkich 2015-2019-yillardagi ko‘rsatkichga qaraganda 4,6 mingta ko‘pdir.
Shvetsiya boshqa davlatlardan farqli o‘laroq qat’iy cheklovlarni joriy etmadi: infeksiya tarqalishiga qaramay u yerda xizmat ko‘rsatish korxonalari, maktab va bog‘chalar faoliyatini davom ettirdi. Hukumat aholini ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirish bilan cheklanib qo‘ya qoldi.

Швеция показала наивысшую смертность за 150 лет
Смертность в Швеции за первое полугодие 2020 года составила 51,4 тысячи человек, что стало самым высоким значением с 1869 года, пишет CNN со ссылкой на данные государственного управления статистики страны.
С января по июнь текущего года было зарегистрировано 51 405 смертей. В 1869 году смертность составила 54,4 тысячи человек, тогда причиной этому стал голод.
Отмечается, что текущее значение превышает средние значения 2015-2019 годов на 4,6 тысячи.
Швеция, в отличие от других стран, не стала вводить жесткие ограничения: несмотря на распространение инфекции, там продолжали работать предприятия сферы услуг, школы и детские сады. Власти ограничились призывом к жителям соблюдать меры предосторожности.