Shavkat Mirziyoyev va rafiqasi XXR raisi Si Szinpinning taklifi bilan Pekinga bordi
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga amaliy tashrif bilan Pekin shahriga keldi.
«Shoudu» xalqaro aeroportida O‘zbekiston yetakchisini XXR favqulodda vaziyatlar vaziri Van Syansi va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Oliy martabali mehmonlar sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Tashrif doirasida 17-18-oktyabr kunlari Shavkat Mirziyoyev XXR Raisi Si Szinpin va Xitoy Xalq siyosiy maslahat kengashi raisi Van Xunin bilan muzokaralar, boshqa ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston yetakchisi «Bir makon, bir yo‘l» xalqaro forumining ochilishida ishtirok etadi va yalpi sessiyasida nutq so‘zlaydi.

Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл в Пекин
По приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл с рабочим визитом в город Пекин.
В международном аэропорту «Шоуду» главу нашего государства встретили министр по чрезвычайным ситуациям КНР Ван Сянси и другие официальные лица.
В честь высоких гостей были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
В ходе визита 17-18 октября запланировано проведение переговоров с Председателем КНР Си Цзиньпином и председателем Народного политического консультативного совета Китая Ван Хунином, других двусторонних встреч.
Лидер Узбекистана примет участие в открытии Международного форума «Один пояс, один путь», в рамках которого выступит с речью на пленарной сессии.