Silk Road Samarkand majmuasida XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tadi
2-3 noyabr kunlari Italiyaning «Yevroosiyoni anglaymiz» notijorat uyushmasi va O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tashabbusi bilan XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi tashkil qilinadi. Tadbir Silk Road Samarkand sayyohlik markazida bo‘lib o‘tadi.
Forum biznesni rivojlantirishga yo‘naltirilgan bo‘lib, tadbirkorlar o‘rtasida erkin muloqot, biznes aloqalar va muzokaralar uchun keng imkoniyatlar yaratadi. Uchrashuvlar doirasida o‘nlab mamlakatlarning xususiy va davlat kompaniyalari vakillari keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha fikr almashish imkoniga ega bo‘ladilar. Hozirgi kunda bu kabi dialoglar juda o‘rinli va muhimdir.
Ikki kun davomida mavzuviy sessiyalarda Yevropa va Osiyoning yirik kompaniyalari va moliya institutlarining yuqori lavozimdagi hodimlari, siyosat va jamoat arboblari, mutahassislar, diplomatlar, turli xalqaro va hududiy tashkilot vakillari qatnashadilar.
Forumning madaniy dasturi doirasida N.I.C.E. yangi italyan kinosi kinofestivali bo‘lib o‘tadi. U orqali tomoshabinlar 30 yil davomida Italiya kinematogrofining yangiliklari bilan tanishib kelmoqdalar. Mashhur italiyalik ijrochilar «San-Remo yulduzlari» konsertida qatnashadilar. Shuningdek, tarihiy ikki aka-uka shaharlar Florensiya va Samarqandning keramika ko‘rgazmasi tashkil qilinadi. Konsertga kirish bepul.
O‘nlab mamlakatlardan mingga yaqin odam, xususan, O‘zbekiston bilan biznes aloqalarini olib borish, o‘zbekistonlik ishbilarmonlar bilan aloqa o‘rnatishdan manfaatdor bo‘lgan Italiyadan kelgan yirik tadbirkorlar delegatsiyasi ishtirok etishi kutilmoqda.
Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi Italiyada (Verona) 2007 yildan beri o‘tkazib kelinmoqda. 2022 yilda Ozarbayjon (Baku) tadbirning mezbon mamlakati edi. 2023-yilda esa tarixiy Samarqand shahri XVI Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumi o‘tkaziladigan joy sifatida tanlandi. U asrlar davomida Ipak yo‘lining tan olingan markazi, madaniyatlar chorrahasi, Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi bog‘lovchi rishta bo‘lib xizmat qilgan.
Forumning veb-saytida ro‘yxatdan o‘tib, bepul ishtirok etish mumkin: https://reg.forumverona.com/ru/registration

В Silk Road Samarkand пройдет XVI Веронский Евразийский Экономический Форум
2 и 3 ноября 2023г. итальянская некоммерческая Ассоциация «Познаём Евразию» и Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан проведут XVI веронский евразийский экономический форум. Мероприятие пройдет в туристическом центре Silk road Samarkand.
Форум ориентирован на бизнес, создаёт уникальные условия для свободного общения, деловых контактов и дискуссий. Формат мероприятия позволит представителям частных и государственных компаний из десятков стран встретиться друг с другом и обменяться мнениями по широкому кругу вопросов. Особенно востребованным такой диалог становится сейчас.
На тематических сессиях в течение двух дней выступят первые лица крупнейших компаний и финансовых институтов, политические и общественные деятели, эксперты, дипломаты из стран Европы и Азии, представители различных международных и региональных организаций.
В дни проведения Форума, в рамках его культурной программы, состоится кинофестиваль нового итальянского кино N.I.C.E., который уже более 30 лет знакомит зрителей многих стран с новинками итальянского кинематографа. Популярные итальянские исполнители выступят на концерте «Звезды Сан-Ремо». А также пройдет выставка керамики из Флоренции и Самарканда, которые являются городами-побратимами. Доступ на концерт и выставку будет свободный.
Ожидается участие около тысячи человек из десятков стран, в частности крупная делегация предпринимателей из Италии, заинтересованных в бизнесе с Узбекистаном, установлении контактов с узбекскими бизнесменами.
Веронский евразийский экономический форум с 2007 года проводился в Италии (Верона). В 2022 году страной проведения мероприятия стал Азербайджан (Баку). в 2023 году местом проведения XVI Веронского Евразийского Экономического Форума выбран Самарканд, который на протяжении столетий служил признанным центром Шелкового пути, перекрестьем культур, связующим звеном между Европой и Азией.
Участие в Форуме бесплатное, с обязательной регистрацией на сайте мероприятия https://reg.forumverona.com/ru/registration