Snouden o‘z gonorarini AQSh hukumati bilan bo‘lishishga rozi
AQSh Milliy xavfsizlik agentligi hamda MRB sobiq xodimi Edvard Snouden o‘zining «Shaxsiy ish» kitobi sotuvi hamda ma’ruzalaridan tushgan mablag‘lar hisobidan Qo‘shma Shtatlar hukumatiga 5 millionov dollardan ko‘proq mablag‘ni o‘tkazib berishga rozi bo‘ldi.
AQSh hukumati da’vosida Snouden maxsus xizmatlarda ishlagan paytida ma’lumotlarni ochiqlamaslik to‘g‘risidagi majburiyatga zid ravishda keyinchalik memuarlar chop etgani, xususan, «Shaxsiy ish» sotilishidan tushgan barcha daromadlar AQShga tegishli ekani ta’kidlangan edi.
Amerika OAVlariga ko‘ra, Snouden o‘z kitobini sotishdan shu paytgacha 4,2 million dollar, maxfiy ma’lumotlar ochiqlangan chiqishlaridan esa bir million dollardan ko‘proq ishlagan, deyiladi TASS xabarida.
Eslatib o‘tamiz, Edvard Snouden 2013-yili Amerika maxsus xizmatlari internet orqali qanday ishlayotganini, jumladan, xorij rahbarlari so‘zlashuvlarini kuzatib borishini oshkor qilgandi.
AQSh hukumati ta’qibidan qutulish uchun sobiq maxfiy agent qator mamlakatlardan boshpana so‘ragan va 2014-yilda Rossiya uni uch yilga qabul qilgandi. Keyinchalik bu muddat yana shunchaga uzaytirilgan.

Сноуден заплатит США за разглашение закрытой информации
Экс-сотрудник ЦРУ и Агентства национальной безопасности США Эдвард Сноуден согласился выплатить правительству Соединенных Штатов более 5 миллионов долларов из средств, полученных с продаж его книги «Личное дело», а также за публичные выступления.
В поданном ранее иске власти США настаивают, что публикация мемуаров нарушает обязательства о неразглашении, данные Сноуденом во время его работы в спецслужбах, а все доходы от продаж «Личного дела» принадлежат США.
По данным американских СМИ, к настоящему времени Эдвард Сноуден заработал на публикации своей книги 4,2 миллиона долларов, а за проведенные им выступлений, в ходе которых он разглашал секретную информацию, получил более миллиона долларов, передает ТАСС.
Как сообщалось, в 2013 году Эдвард Сноуден предал огласке сведения о методах электронной слежки американских спецслужб, в том числе, о нелегальном прослушивании переговоров зарубежных лидеров.
Спасаясь от преследования со стороны властей США, бывший спецагент направил запросы на получение убежища властям ряда стран, в том числе, России. В августе 2014 года он получил вид на жительство в РФ сроком на три года, который позднее был продлен на такой же срок.