Sog‘liqni saqlash vaziri global muammo yechimini aytdi
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tashkil etilgan bu galgi respublika ommaviy tadbiri «Salomatlik sari qadam kuni» deya nomlandi.
Aholining sog‘lom turmush tarziga amal qilishini qo‘llab-quvvatlash hamda jismoniy faollikka chorlashni maqsad qilgan mazkur tadbir yurtimizdagi barcha tuman va shaharlardagi istirohat bog‘larida o‘tkazildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar bermoqda.
–Bugungi kunda insonlarda kamharakatlilik oqibatida yuzaga kelayotgan turli kasalliklar dunyo miqyosida global muammoga aylangan. Bu nafaqat jamiyat uchun, balki har bir shaxsning o‘zi uchun ham jiddiy tashvishdir, – deydi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov. – Shu bois sog‘lom turmush tarziga amal qilish yuqoridagi kabi global muammolarga yechim bo‘ladi. Prezidentimiz tibbiyot xodimlari oldiga kasallikni emas, avvalo, uning profilaktikasiga e’tibor qaratishni muhim vazifa sifatida qo‘yayotgani ham bejiz emas. Shuning uchun vazirligimiz ushbu yo‘nalishdagi targ‘ibot ishlariga alohida e’tibor qaratib, bu borada ommaviy tadbirlarni muntazam o‘tkazib kelmoqda. Bu esa aholining jismoniy faollikka bo‘lgan qiziqishini oshirib, o‘z salomatligiga e’tiborli bo‘lishida muhim o‘rin tutmoqda. Bugungi tadbirni ham bejizga yurish bilan boshlamadik. Muntazam yurish qon bosimini me’yorda ushlaydi, xotirjamlik baxsh etadi. Masalan, toza havoda, hatto, yomg‘irli kunda ham atigi 25 daqiqa sayr qilsangiz, o‘zingizni baxtli his qilasiz, tushkunlikni yengasiz.
Zahriddin Muhammad Bobur nomidagi markaziy ekobog‘da jam bo‘lgan Sog‘liqni saqlash vazirligi markaziy apparati hamda boshqa hamkor davlat va jamoat tashkilotlari vakillarining ommaviy ravishda 4 kilometrga yurishi bilan Salomatlik sari qadam kuniga start berildi. Shuningdek, har bir muassasa jamoalari shaxmat, shashka, yugurish, estafeta, arqonda sakrash, badminton, stol tennisi, sport yurishi, to‘siqlardan o‘tish estafetasi hamda xalqa aylantirish sport turlari bo‘yicha o‘zaro bellashdi. Ushbu sport turlaridagi musobaqalarda qatnashish, avvalo, salomatlik garovi. Shuningdek, mantiqan fikrlash, xotira va diqqatni charxlaydi, bo‘g‘imlarning harakatchanligi yaxshilanib, kuch, tezlik, chidamlilik va qobiliyatni tarbiyalaydi. Bundan tashqari, yuqori yelka kamari, oyoq-qo‘llar mushaklari ishi faollashib, organizmning hamma a’zolari va tizimlari ishi rag‘batlantiriladi.
Ommaviy tadbir doirasida aholining salomatlik holatini baholash, noinfeksion kasalliklarni keltirib chiqaruvchi xavf omillarini aniqlash hamda ularning profilaktikasi bo‘yicha tegishli maslahatlarni berish maqsadida vazirlik tomonidan «Salomatlik maydonchalari» tashkil qilindi.
Eslatib o‘tamiz, kelgusi shanba, 30-mart vazirlik tomonidan mamlakatimiz hududlarida Velosipedda sayr kuni o‘tkaziladi.

Министр здравоохранения высказал решение глобальной проблемы
Министерством здравоохранения организовано республиканское массовое мероприятие с названием «День шага на пути к здоровью».
Мероприятие, нацеленное на поддержку соблюдения населением здорового образа жизни и призыв к физической активности, проведено в парках культуры и отдыха всех районов и городов. На соревнованиях участвовали команды всех медицинских учреждений, махаллинских сходов граждан, предприятий и организаций. В проведение этого дня содержательно и в праздничном настроении вместе с видными специалистами медицины, опытными врачами-учеными  внесли свой вклад и представители отделов культуры соответствующих хокимиятов, дворцов искусств, деятели культуры, искусства, спортсмены, имеющие уважение среди народа граждане, сообщила пресс-служба Минздрава.
Старт к Дню шага на пути к здоровью дан массовой ходьбой на 4 километра с участием представителей Центрального аппарата Министерства здравоохранения и других партнерских государственных и общественных организаций, которая состоялась в центральном экопарке имени Захириддина Мухаммада Бабура столицы. А также команды каждого учреждения соревновались по таким видам спорта, как шахматы, шашки, бег, эстафета, бадминтон, настольный теннис, спортивный бег, эстафета по преодолению преград и другие.
- Сегодня разные болезни, появляющиеся у людей в результате малоподвижности, в мировом масштабе превращаются в глобальную проблему. Если малоподвижный образ жизни будет продолжаться в таком же темпе, в последующем больные могут не поместиться и во всех стационарных больницах системы медицины. Это серьезная проблема не только для общества, но и для каждой личности, - говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. - Поэтому здоровый образ жизни является решением данной глобальной проблемы. Не зря глава государства перед работниками медицины ставит задачу, в первую очередь уделять особое внимание профилактике, а не лечению заболеваний. Поэтому министерство особое внимание уделяет пропагандистским работам в данном направлении, регулярно проводит массовые мероприятия. А это, повышая интерес населения к физической активности, имеет важную роль в том, чтобы люди стали внимательнее относиться к собственному здоровью. Сегодняшнее мероприятие тоже не зря начали с ходьбы. Регулярная ходьба нормализирует давление, придает спокойствие. К примеру, если прогуляться на свежем воздухе, даже в пасмурную погоду, хотя бы 25 минут, начинаете ощущать себя счастливым.
«Участие на таких соревнованиях в первую очередь является гарантией здоровья. А также развивает логическое мышление, память и концентрацию внимания, улучшает движение мышц, воспитывает терпеливость и стойкость. Кроме этого при активном движении активизируется работа мышц рук и ног, поддерживается работа всех органов и систем организма»-отмечается в сообщении.
В рамках массового мероприятия с целью оценки состояния здоровья населения, выяснения факторов риска неинфекционных заболеваний и консультации по их профилактике министерством были созданы «Площадки здоровья». А также организация со стороны специалистов бесед на тему «Основы здорового образа жизни», «Принципы здорового питания», «Влияние  физической активности на организм человека» повысила интерес населения к здоровому образу жизни.
Напоминаем, что в следующую субботу, 30 марта министерством во всех регионах страны будет проводиться День езды на велосипеде.