Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan fuqarolarning murojaatlarini o‘rganish davom etmoqda. Kuni kecha Pastdarg‘om tuman tibbiyot birlashmasi hamda Samarqand shahar 2-son tug‘uruqxonasida xizmat tekshiruvi o‘tkazildi, deb xabar berdi Sog‘liqni saqlash vazirligi axborot xizmati.
Murojaatlardagi har bir holat yuzasidan Sog‘liqni saqlash vazirligi mutasaddi xodimlari, Toshkent tibbiyot akademiyasi professorlari va Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi rahbar-xodimlaridan iborat guruh o‘rganish ishlarini olib bordi.
Pastdarg‘om tuman tibbiyot birlashmasi hamda Samarqand shahar 2-son tug‘uruqxonasida o‘tkazilgan xizmat tekshiruvidan so‘ng tibbiyot muassasasining ayrim shifokor va hamshiralari o‘z xizmat vazifasi, aholi oldidagi burchiga panjara ortidan qarab kelgani, ona va bola salomatligi, patronaj ishlari sust olib borilgani aniqlandi. Davlatimiz rahbarining onalik va bolalikni muhofaza qilish, patronaj ishlarini haqqoniy olib borish bo‘yicha bergan topshiriqlarini to‘la-to‘kis bajarmay, kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan mas’ullarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rildi.
Xususan, Pastdarg‘om tumanidagi 28-qishloq oilaviy poliklinikasi mudiri T.Hakimov egallab turgan lavozimidan ozod etildi. Ushbu muassasaning akusher-ginekologi M.Rashidova, umumiy amaliyot shifokori Sh.Muhiddinova, patronaj hamshirasi G.Hasanova va doya D.Mardiyevalarga nisbatan qat’iy intizomiy choralar ko‘rildi.
Shuningdek, Samarqand shahar 2-son tug‘uruqxona bosh vrachi I.Hazratqulov, ginekologiya bo‘limi akusher-ginekologi D.Hasanovalar ona va bola salomatligiga mas’uliyatsizlik bilan yondashgani uchun belgilangan tartibda egallab turgan lavozimidan ozod etildi. Mazkur tug‘uruqxonaning yana bir guruh xodimlariga xizmat vazifasini lozim darajada bajarmay, bemor sog‘ligiga nisbatan beparvolik bilan yondashgani uchun qat’iy intizomiy choralar ko‘rildi.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, xalqimizni rozi qilish uchun, eng avvalo, sifatli tibbiy xizmatga bo‘lgan talabni, xususan, birlamchi tibbiy-sanitariyaga bo‘lgan ehtiyojni qondirish, ona va bola salomatligini muhofaza qilish zarur.

Министерство здравоохранения: Руководители ряда медицинских учреждений Самарканда освобождены от должности
Продолжается изучение обращений граждан со стороны Министерства здравоохранения. На днях служебная проверка проведена в Пастдаргомском районном медицинском объединении и родильном доме № 2 города Самарканда, сообщает Информационная служба Министерства здравоохранения.
По поводу указанного в обращениях каждого случая работы по изучению провела группа, состоящая из работников Министерства здравоохранения, профессоров Ташкентской мадицинской академии, руководящих работников Самаркандского областного управления здравоохранения.
После служебной проверки в Пастдаргомском районном медицинском объединении и родильном доме № 2 города Самарканда выяснилось, что некоторые врачи и медсестры медицинского учреждения смотрели свозь пальцы на выполнение своих задач, служебного долга перед населением, слабо проводились работы, касающиеся охраны материнства и детства, патронажной службы. Приняты жесткие меры по отношению к ответственным работникам, которые полноценно не исполняли поручения главы нашего государства, связанные с охраной здоровья матери и ребенка, справедливым выполнением патронажных работ и допускали ошибки.
В частности, от занимаемой должности освобожден заведующий сельской семейной поликлиникой № 28 Пастдаргомского района Т. Хакимов. Строгие дисциплинарные меры приняты по отношению к акушеру-гинекологу данного учреждения М. Рашидовой, врачу общей профили Ш. Мухиддиновой, патронажной медсестре Г. Хасановой и акушерке Д. Мардиевой.
А также главный врач родильного дома № 2 города Самарканда И. Хазраткулов, акушер-гинеколог отдела гинекологии Д. Хасанова из-за безотвественного подхода к здоровью матерей и детей освобождены от занимаемой должности. Приняты строгие дисциплинарные меры по отношению к еще одной группе работников данного роддома за то, что они выполняли свои служебные задачи не на должном уровне, равнодушно относились к здоровью больных.
Президент Шавкат Мирзиёев, глубоко анализируя вопросы системы здравоохранения, отдельно останавливается на мерах по устранению недостатков. Как отмечает глава нашего государства, для того, чтобы народ был доволен, в первую очередь, необходимо его удовлетворить требование к качественной медицинской службе, в частности, потребности в первичной медико-санитарной помощи, защитить здоровье матери и ребенка.