So‘mning ramzi e’lon qilindi
Texnik ekspertiza – shifrlangan ijodiy loyihalar tanlov mezonlariga muvofiqligi bo‘yicha tekshirildi. Natijada 54 ta shifrlangan ijodiy loyihalar tanlov hakamlar hay’atiga ko‘rib chiqish uchun taqdim etildi.
Tanlovning yakuniy bosqichida shifrlangan loyihalar Markaziy bank, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti hamda Intellektual mulk agentligi vakillari tomonidan baholandi.
Hakamlar hay’ati a’zolari tanlov ishlarini quyidagi mezonlarga muvofiq baholadi:
- o‘ziga xoslik (unikal) va originallik;
- universallik;
- oson tanib olinishi;
- ramziy va farqli jihatlari;
- so‘m ramzining turli formatlarda grafik qo‘llanilishining qulayligi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, hay’at tomonidan O‘zbekiston milliy valyutasi – «so‘m»ning o‘ziga xos timsolini yorqin ifoda etgan eng kreativ loyiha sifatida Jumagaldiyev Sarvar tomonidan ishlab chiqilgan grafik belgi tanlab olingan.

Выбран графический символ сума
Сообщается, что итоговое количество заявок на Конкурс по разработке символа национальной валюты на 1 апреля текущего года превысило 17 тысяч. Из них было отобрано 508 творческих проектов.
В заключительном этапе конкурса.проекты оценили представители Центрального банка, Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода и Агентства по интеллектуальной собственности.
Оценка проектов членами Конкурсного жюри осуществлялась по следующим критериям:
- уникальность и оригинальность;
- универсальность;
- узнаваемость;
- символические и отличительные аспекты;
- легкость графического восприятия символа в различных форматах.
По итогам конкурса жюри выбрало графический символ, разработанный Жумагалдиевым Сарваром, как наиболее креативный проект, который ярко выражает уникальность знака национальной валюты Узбекистана – сума.