Sovuq ob-havo ortga chekina boshlaydi, hafta oxirida esa...
Bugun O‘zbekiston hududlari ustidagi antitsiklonning sovuq periferiyasi kuchsizlanadi, respublikaning barcha hududlarida ob-havo ochiq bo‘lishi kutilmoqda. Havo harorati 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha biroz ko‘tariladi.
24-25-noyabrda respublika hududlariga Qozog‘iston hududlaridan yana havo massalari kirib kelishi kutilmoqda, lekin bu massalar avvalgisiga o‘xshab uncha sovuq bo‘lmaydi. Ushbu havo massalari natijasida 24-noyabrda Qoraqalpog‘istonda, Xorazm viloyatida, 25 noyabrda Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarining ba’zi joylarida biroz qor yog‘ishi mumkin.
Qolgan hududlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi, ob-havo bulutli bo‘ladi. Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Havo harorati 24-noyabrda kechasi 3-8 daraja sovuq, kunduzi 2-7 daraja iliq, shimolda kechasi 5-10 daraja sovuq, kunduzi 2 daraja sovuqdan 3 darajagacha iliq, 25 noyabrda havo harorati kechasi 0-5 daraja sovuq, kunduzi 2 daraja sovuqdan 3 darajagacha iliq bo‘ladi.
26-noyabrda antitsiklon periferiyasi ortga chekinadi, O‘zbekiston hududlariga deyarli iliq havo massalari kirib keladi. Respublikada yog‘ingarchiliksiz ob-havo kutilmoqda. Kechasi sovuq biroz kuchsiz bo‘ladi va 0-5 daraja sovuqni tashkil etadi, kunduzi havo harorati 7-10 daraja iliqqacha ko‘tariladi, bu haroratning me’yoriy qiymatlariga yaqindir.
27-noryabrda respublikaning shimoliga Kavkaz hududlaridan nam va sovuq havo massalarini kirib kelishi bilan ba’zi joylarda qor yog‘ishi mumkin, qolgan hududlarda yog‘ingarchiliksiz iliq ob-havo saqlanib turadi. Havo harorati kechalari manfiy qiymatlargacha biroz ko‘tariladi, kunduzi 5-10 daraja iliq atrofida, janubda 11-13 daraja iliqqacha bo‘ladi.
28-noyabrda bu sovuq havo respublikaning barcha hududlariga tarqaladi, ba’zi joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘ladi. Qoraqalpog‘istonda, Xorazm, Buxoro, Navoiy viloyatlarida yog‘ingarchilik kutilmaydi. 27-28 noyabrda ba’zi joylarda shamol 15-20 m/s gacha kuchayishi kutilmoqda. Havo harorati kechasi 3 daraja sovuqdan 2 darajagacha iliq, kunduzi 2-7 daraja iliq bo‘ladi, bu me’yordan 5-7 darajaga kamdir. Respublikaning ba’zi joylariga tuman tushishi mumkin.

С середины недели ожидается потепление
24-25 ноября на территорию республики ожидается очередное вторжение воздушной массы с районов Казахстана, но оно будет не таким холодным, как предыдущее, сообщили в Узгидромете.
С этой воздушной массой по Каракалпакстану, Хорезмской области 24 ноября, 25 ноября по Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской областям местами возможен небольшой снег. По остальной территории будет наблюдаться пасмурная погода без осадков. Местами возможен туман. Температура воздуха 24 ноября ночью 3-8 градусов мороза, днем 2-7 градусов тепла, по северу ночью 5-10 градусов мороза, днем 2 градусов мороза-3 градусов тепла, 25 ноября температура воздуха с облачностью ночью 0-5 градусов мороза, днем 2 градусов мороза-3 градусов тепла.
26 ноября периферия антициклона отступает, на территорию Узбекистана ожидается вынос относительного теплого воздуха. По республике ожидается погода без осадков. Морозы в ночные часы будут ослабевать и составят 0-5 градусов мороза, днем воздух прогреется до 7-10 градусов, 11-13 градусов тепла, что близко к нормальным значениям температура.
27 ноября на севере республики с вторжением влажных и холодных воздушных масс с районов Кавказа местами возможен снег, по остальной территории сохранится теплая погода без осадков. Температура ночью повысится до слабо положительных значений, днем будет в пределах 5-10 градусов тепла, по югу до 11-13 градусов тепла.
28 ноября этот холодный воздух распространится на всю территорию республики, местами пройдут осадки (дождь, снег). По Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской, Навоийской областям без осадков. 27-28 ноября местами ожидается усиление ветра до 15-20 м/с. Температура воздуха ночью 3 градусов мороза-2 градусов тепла, днем 2-7 градусов тепла, что будет ниже на 5-7 градусов нормы. Местами по республике возможен туман.