«Tadbirkorlar maktabi»da birinchi mavsum o‘quv kurslari boshlandi
Joriy yilning 1 fevralidan boshlab O‘zsanoatqurilishbank hamda «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi hamkorligida «O‘zqurilishmaterialLITI» MChJ ilmiy-tadqiqot va injiniring markazi huzurida tashkil etilgan «Tadbirkorlar maktabi» o‘quv markazida qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasida o‘z biznesini boshlash niyatidagi tadbirkorlar, tarmoq korxona va tashkilotlar xodimlari, shuningdek, keng jamoatchilik vakillari uchun o‘quvlar boshlandi.
Prezidentimiz tomonidan 2021 yil 9 iyunda qabul qilingan «Hududlarning sanoat salohiyatini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmonda mamlakatimiz qurilish industriyasini rivojlantirishda barcha imkoniyatlardan to‘liq foydalanish borasida qator vazifalar belgilab berilgan.
Unga ko‘ra, shu kunga qadar O‘zsanoatqurilishbank tomonidan qator ishlar amalga oshirildi.
Xususan, Bank va «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi hamkorligida «Tadbirkorlar maktabi» o‘quv markazi tashkil etilib, u ilg‘or ta’lim vositalari hamda tegishli adabiyotlar fondi bilan ta’minlandi.
Tadbirkorlik sub’yektlari va manfaatdor aholi vakillarini qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasida biznesni zamonaviy asosda tashkil qilishga o‘qitish hamda ularga yanada keng imkoniyatlar yaratish maqsadida ish boshlagan mazkur markazda ilk mavsum ishtirokchilari maxsus savolnoma asosida saralab olindi.
Hozirda ushbu 20 nafar tinglovchi uchun mashg‘ulotlar zamonaviy o‘quv dasturlari va yangi ta’lim metodlari asosida 4 ta modulga ajratilgan holda olib borilmoqda.
Bu borada o‘ndan ziyod oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot institutlari bilan o‘zaro hamkorlik o‘rnatilgan bo‘lib, jami 72 soatga mo‘ljallangan kurslar chuqur malaka va ko‘nikmaga ega fan nomzodlari, fan doktorlari hamda professorlar tomonidan olib borilmoqda.
Shuningdek, Turkiya (Maltepe university) va Germaniya (Passive House Institute) davlatlarida yaratilgan innovatsion texnologiyalarning O‘zbekistonga transferini doimiy ravishda tashkil etish orqali tinglovchilar bilim va ko‘nikmasi xalqaro mezonlar asosida ham boyitilmoqda.
– O‘quv markazi faoliyatining yo‘lga qo‘yilishi natijasida qurilish materiallari ishlab chiqarishda tashabbuskor tadbirkorlarning sohadagi malaka darajasi muntazam oshirib boriladi, – deydi «O‘zqurilishmaterialLITI» MChJ ilmiy-tadqiqot va injiniring markazi direktori o‘rinbosari Adham Quvondiqov. – Ilg‘or arxitektura va dizaynerlik tamoyillariga asoslangan «kelajak materiallari» nomenklaturasi kengaytirilib, ishlab chiqarishda xalqaro standartlar keng joriy etiladi.
Shuningdek, markaz bo‘lajak tadbirkorlarning moliya, soliq, marketing va huquqiy savodxonligini oshirishga, ilg‘or va zamonaviy texnologiyalar, ishlanmalar, bilimlar va ilm-fan yutuqlaridan foydalangan holda qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi yangi tadbirkorlarni kashf etishga xizmat qiladi. Qurilish materiallari ishlab chiqarish korxonalarida yashil iqtisodiyotni joriy etishga ko‘maklashadi.
Markazda o‘qishni muvaffaqiyatli tamomlagan tinglovchilarga sertifikat taqdim etiladi.
Qayd etib o‘tamiz, ayni paytda 2-mavsum uchun talabgor tinglovchilar ro‘yxati shakllantirilmoqda. O‘quv kurslari mutlaqo bepul.
Manzil: Toshkent shahar, Yakkasaroy tumani, Tafakkur 68-a. «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi binosi.

В школе предпринимателей стартовал первый сезон учебных курсов
С 1 февраля текущего года в учебном центре «Тадбиркорлар мактаби», созданном в сотрудничестве Узпромстройбанка и Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари» при научно-исследовательском и инжиниринговом центре ООО «УзкурилишматериалЛИТИ», началась учеба для предпринимателей, желающих наладить собственный бизнес в сфере производства строительных материалов, работников отраслевых предприятий и организаций, представителей широкой общественности.
В Указе Президента нашей страны от 9 июня 2021 года «О дополнительных мерах по повышению промышленного потенциала регионов» определен ряд важных задач по полному задействованию всех возможностей в деле развития строительной индустрии нашей страны.
В соответствии с ним, до настоящего времени Узпромстройбанком осуществлена определенная работа.
В частности, в сотрудничестве Банка и Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари» создан учебный центр «Тадбиркорлар мактаби», который обеспечен передовыми образовательными средствами и фондом соответствующей литературы.
В данном центре, созданном в целях обучения субъектов предпринимательства и заинтересованных представителей населения налаживанию бизнеса в сфере производства строительных материалов на основе современных тенденций, а также создания для них еще более широких возможностей, по результатам проведенного специального опроса были отобраны слушатели первого сезона.
В настоящее время для 20 слушателей занятия ведутся на основе современных учебных программ и новых образовательных методов с разделением на 4 модуля.
В этом направлении установлено взаимодействие с более десятью высшими образовательными учреждениями и научно-исследовательскими институтами, и курсы на 72 часа ведутся кандидатами наук, докторами наук и профессорами, обладающими глубокими знаниями, опытом и квалификацией.
Вместе с тем, посредством постоянной организации трансфера в Узбекистан инновационных технологий, созданных в Турции (Maltepe university) и Германии (Passive House Institute), знания и навыки слушателей обогащаются на основе международных критериев.
– В результате налаживания деятельности учебного центра будет регулярно повышаться уровень квалификации инициативных предпринимателей в производстве строительных материалов, – сказал заместитель директора научно-исследовательского и инжинирингового центра ООО “УзкурилишматериалЛИТИ” Адхам Кувондиков. – Будет расширена номенклатура “материалов будущего”, основанная на передовой архитектуре и принципах дизайнерства, в производство будут широко внедрены международные стандарты.
Также центр послужит повышению финансовой, налоговой, маркетинговой и правовой грамотности будущих предпринимателей, выявлению новых предприимчивых людей, производящих строительные материалы с использованием передовых и современных технологий, разработок, достижений науки. Будет способствовать внедрению зеленой экономики на предприятиях по производству строительных материалов.
Слушателям, успешно окончившим обучение в Центре, будут вручены сертификаты.
Следует отметить, что в настоящее время составляется список слушателей-претендентов на второй сезон. Учебные курсы - бесплатны.
Адрес: город Ташкент, Яккасарайский район, Тафаккур 68-а. Здание Ассоциации “Узсаноаткурилишматериаллари”.