Talabalar uchun SQB stipendiyasi joriy etildi — «O‘zsanoatqurilishbank»
O‘zsanoatqurilishbank tomonidan respublikamiz oliy o‘quv yurtlari, xorijiy davlatlar oliy ta’lim muassasalarining O‘zbekistondagi filiallari hamda chel eldagi ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik fuqarolar uchun SQB stipendiyasi joriy qilindi. Stipendiya miqdori respublika hududida o‘rnatilgan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 2 barobarigacha etib belgilanadi.
SQB stipendiyasi moliya, iqtisod, axborot texnologiyalari, matematika, huquq va bankning biznes jarayonlari bilan bog‘liq boshqa zarur mutaxassisliklari bo‘yicha bakalavr yo‘nalishining 3-4-bosqich va magistratura bo‘limida tahsil olayotgan iqtidorli, tashabbuskor, zamonaviy fikrlaydigan, yuqori bilim va malakaga ega, xorijiy tillarni mukammal egallagan hamda o‘qishni muvaffaqiyatli davom ettirayotgan (tamomlayotgan) talabalarni tanlov va saralab olish asosida to‘lanadi.
Bunda talaba-yoshlarning o‘quv jarayonida yuqori reyting ko‘rsatkichlarga ega bo‘lishi, davlat va xorijiy tillar (kamida bitta)ni mukammal bilishiga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, talabgorlar SQB stipendiyasi bo‘yicha bank tizimida tuzilgan Ekspertlar guruhi tomonidan suhbat va test sinovlaridan o‘tkaziladi.
Bank faoliyatiga oid fanlar, axborot texnologiyalari, matematika yo‘nalishi bo‘yicha xalqaro yoki respublika olimpiadasi sovrindorlariga esa tanlov yakunida ustuvorlik beriladi.
– Mazkur loyiha bank tizimida ishlab chiqilgan yangi HR strategiyasi asosida amalga oshirilmoqda, – deydi O‘zsanoatqurilishbank Xodimlarni boshqarish departamenti direktori A.Nodirov. – Bunda bankni transformatsiya qilish jarayonida kadrlar siyosatini samarali yuritish, xususan, xodimlar zaxirasini o‘qishda, ilmiy izlanishda hamda ijtimoiy hayotda faol bo‘lgan iqtidorli, yosh kadrlar bilan to‘ldirish va shu bilan bir qatorda oliy o‘quv yurtlari talabalariga bank va axborot texnologiyalari yo‘nalishlarida professional faoliyat boshlashlari uchun qulay imkoniyat yaratish maqsadi ko‘zda tutilgan.
SQB stipendiyasi tanlovida ishtirok etish va nomzodlardan hujjatlar qabul qilish to‘g‘risida batafsil yaqin kunlarda e’lon qilinadi.

Узпромстройбанком учреждена стипендия SQB
Узпромстройбанком учреждена стипендия SQB для студентов высших учебных заведений нашей республики, филиалов зарубежных вузов в Узбекистане и узбекистанских граждан, обучающихся в образовательных учреждениях за рубежом. Размер стипендии будет определен в объеме до 2-кратного размера минимальной оплаты труда, установленной на территории республики.
Стипендия SQB выплачивается на основе конкурсного отбора одаренным, инициативным, современно мыслящим студентам, обучающимся на 3-4 курсах бакалавриата и в магистратуре по направлениям финансов, экономики, информационных технологий, права и другим необходимым специальностям, связанным с бизнес-процессами банка, обладающим разносторонними знаниями и квалификацией, владеющим в совершенстве иностранными языками и успешно продолжающим (оканчивающим) обучение.
При этом особое внимание уделяется наличию высоких рейтинговых показателей у студентов в процессе учебы, совершенному знанию ими государственного языка и минимум одного иностранного языка. Также претенденты будут проходить собеседание у Экспертной группы по стипендии SQB, созданной в системе банка, и тестовые испытания.
По итогам конкурса предпочтение отдается призерам международных и республиканских олимпиад по дисциплинам касательно деятельности Банка, информационных технологий, математики.
– Данный проект осуществляется на основе разработанных в банковском системе новых HR стандартов, – сказал директор Департамента управления персоналом Узпромстройбанка А.Нодиров. – При этом предусмотрена цель осуществления эффективной кадровой политики в процессе трансформации банка, в том числе, пополнения кадрового резерва одаренными молодыми специалистами, активными в учебе, научных изысканиях и общественной жизни, и вместе с тем, создания благоприятных условий студентам высших учебных заведений для начала профессиональной деятельности в банковской сфере и сфере информационных технологий.
Об участии в конкурсе на стипендию SQB и приеме документов кандидатов будет подробно сообщено в ближайшие дни.