Tanzila Norboyeva Koreya Respublikasi prezidenti bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi parlament delegatsiyasining Koreya Respublikasi prezidenti Mun Chje In bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Senat matbuot xizmati xabar berdi.
«Koreya Respublikasi prezidenti ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar barcha yo‘nalishlarda faol rivojlanayotganligini qayd etdi. Davlat rahbarlari o‘rtasidagi yaqin va ishonchli aloqalar O‘zbekiston-Koreya munosabatlari alohida strategik sheriklikning yangi pog‘onasiga ko‘tarilishiga zamin yaratdi» deyiladi xabarda.
Uchrashuvda Mun Chje In tashrif doirasida erishilgan kelishuvlar haqida va O‘zbekistonda ularni amalga oshirish uchun monitoring guruhi tashkil etilganini ta’kidlab, bu borada yuzaga keladigan barcha masalalarni shaxsan o‘zi hal etishga tayyor ekanini bildirgan.
O‘zbekistonda turli millat va elat vakillari tinch-totuv yashayotganligini ta’kidlar ekan, Koreya yetakchisi O‘zbekistonda koreys millati vakillariga ko‘rsatilayotgan iliq munosabat uchun O‘zbekiston xalqiga yana bir bor o‘z tashakkurini izhor qildi.
Uchrashuv yakunida Mun Chje In o‘zaro aloqalarni yanada mustahkamlashga umid bildirgan va Shavkat Mirziyoyevni Koreya Respublikasiga tashrif buyurishini taklif qilgan.

Танзила Нарбаева встретилась с президентом Кореи
Состоялась встреча парламентской делегации во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой с Президентом Республики Корея Мун Чжэ Ином. Об этом сообщает пресс-служба Сената.
Мун Чжэ Ин отметил, что отношения между двумя странами активно развиваются во всех направлениях. Тесные и доверительные контакты между главами государств обусловили переход узбекско-корейских отношений на уровень особого стратегического партнерства.
Фото:«Senat.uz»
В ходе встречи Мун Чжэ Ин, подчеркнув успешную реализацию достигнутых в рамках визита договоренностей, для реализации которых в Узбекистане создана рабочая мониторинговая группа, отметил готовность «лично решать все возникающие вопросы».
Отмечая, что в Узбекистане в мире и согласии проживают представители различных наций и народностей, лидер Кореи еще раз выразил благодарность народу Узбекистана за теплое отношение к представителям корейской диаспоры, к которым в Узбекистане относятся как к родным.
По завершению встречи Мун Чжэ Ин передал слова глубокого уважения и приветствия Президенту Республики Узбекистан и выразил надежду на дальнейшее укрепление личных контактов, а также пригласил Шавката Мирзиёева посетить с визитом Республику Корея, что несомненно придаст импульс углублению двустороннего сотрудничества.