Tezkor! Afg‘oniston hukumati «Tolibon»ga taslim bo‘ldi
Kobuldagi prezident saroyida uzoq davom etgan tinch muzokaradan so‘ng Afg‘oniston hukumati «Tolibon»ga taslim bo‘ldi.
Muzokarada jangarilardan tashqari Afg‘oniston prezidenti Ashraf G‘ani, AQShning afg‘on yarashuvi bo‘yicha maxsus vakili Zalmay Xalilzod, NATOning yuqori martabali amaldorlari ishtirok etishdi.
Tolibonlar yo‘l-yo‘lakay Bagram aviabazasini ham bosib olishgan. Kobuldan 60 km. uzoqlikda joylashgan mazkur aviabaza avval AQSh tomonidan afg‘on askarlariga berilgan edi.
Shu tariqa «Tolibon» harakati butun Afg‘onistonni o‘z nazoratga olganini e’lon qildi. Yaqin soatlarda prezident Ashraf G‘ani iste’fo berib, mamlakatni tark etishi kutilyapti.

«Талибан» объявил о захвате всей территории Афганистана. Президент Ашраф Гани сложит с себя полномочия
Ашраф Гани оставил пост президента Афганистана, сообщает Sputnik Афганистан со ссылкой на источники.
Пока эта информация официально не подтверждена.
Местные СМИ сообщают, что власть будет передана экс-министру внутренних дел Афганистана в 2003-2005 годах, бывшему послу Афганистана в Германии, генералу в отставке Али Ахмаду Джалали.
Также поступают сообщения о том, что для Гани подготовлен самолет, чтобы тот мог беспрепятственно покинуть страну.