TIV Kanadada halok bo‘lgan 7 o‘zbekistonlik voqeasi yuzasidan ma’lumot berdi
Asli o‘zbekistonlik, AQShning Texas shtatida istiqomat qiluvchi Otabek Obloqulov Ontarioning Kingston shahri atrofida Piper PA-32 samolyotini boshqarib ketayotganida halokatga uchragani va natijada 7 nafar o‘zbekistonlik halok bo‘lgani xabar qilingan edi.
O‘zbekistonning Vashington shahridagi elchixonasi ma’lumotlariga ko‘ra, asli o‘zbekistonliklarni tashiyotgan samolyot halokati sodir bo‘lgan joy tegishli tuzilmalar tomonidan to‘liq o‘rganib chiqilgan, samolyotning barcha parchalari puxta tahlil qilish uchun Toronto shahridagi maxsus tekshiruv markaziga yetkazilgan. Ayni paytda Kanada ma’murlari bilan birgalikda halok bo‘lganlarning jasadlarini aniqlashtirish va ularni qarindoshlariga topshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Elchixona Kanada TIV va huquqni himoya qilish idoralari vakillari, aviahalokatida vafot etganlarning qarindoshlari va yaqinlari, Toronto shahri va Texas shtatidagi (AQSh) o‘zbek diasporasi bilan yaqin aloqada bo‘lib turibdi.
2-dekabr kuni O‘zbekiston Elchisi Javlon Vaxabov Toronto shahrida Kanada transport xavfsizligi kengashi vakillari va mahalliy tergov idoralari bilan uchrashuvlar o‘tkazadi.
Elchixonaga butun dunyodan ta’ziya so‘zlari yetib kelmoqda. Kanadaning O‘zbekistondagi Muvaqqat ishlar vakili Annik Gule barcha kanadaliklar nomidan aviafalokatda halok bo‘lganlarning oila a’zolari va yaqinlariga samimiy hamdardlik bildirdi hamda har tomonlama yordam va zarur ko‘mak ko‘rsatishga tayyorligini tasdiqladi. AQSh va Kanadada istiqomat qiluvchi o‘zbek diasporasi vakillari tomonidan O‘zbekiston Elchixonasi sa’y-harakatlari har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda.

В МИД рассказали о ходе расследования крушения самолета с 7 узбекистанцами в Канаде
Напомним, 27 ноября в результате крушения легкомоторного частного самолета, произошедшего 27 ноября в провинции Онтарио (Канада) погибли 7 граждан Узбекистана.
По информации Посольства Узбекистана в городе Вашингтоне, зона произошедшего 27 ноября 2019 года в канадской провинции Онтарио крушения самолета с уроженцами Узбекистана полностью обследована соответствующими структурами, все обломки самолета доставлены в специальный центр расследования для тщательного анализа в город Торонто. В настоящее время совместно с властями Канады предпринимаются усилия по завершению опознания тел погибших и скорейшей их выдачи родственникам.
Посольством поддерживаются тесные контакты с представителями МИД и правоохранительными органами Канады, родными и близкими погибших в авиакатастрофе, узбекской диаспорой в городе Торонто и штате Техас (США).
2 декабря Посол Узбекистана Жавлон Вахабов проведет в Торонто встречи с представителями Канадского совета по безопасности на транспорте и местными следственными органами.
«В адрес Посольства поступают слова соболезнования со всего мира. Временный поверенный в делах Канады в Узбекистане Анник Гуле от имени всех канадцев выразила искренние сочувствия родным и близким погибших в авиакатастрофе и подтвердила готовность Посольства оказать всяческую помощь и необходимое содействие. Со стороны представителей узбекской диаспоры, проживающих в США и Канаде, оказывается всемерная поддержка усилиям Посольства Узбекистана»,-говорится в сообщении.
Отмечается, что для родственников погибших в Посольстве открыта «горячая линия»: +1 (202) 887-5300 (вн. номер 1), +1 (202) 251-8298 (моб.), а также по электронной почте consul.washington@mfa.uz.