TIV Tulada o‘ldirilgan o‘zbekistonlik ayolni vatanga olib kelishda ko‘maklashadi
Kecha Rossiyaning Tula viloyati Uzlovaya shahridagi supermarketda ishlovchi o‘zbekistonlik ayol vahshiylarcha pichoqlab o‘ldirilgan edi. O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirligi ushbu holat yuzasidan bayonot berdi.
«2019-yilning 30-aprel kuni bir qator OAVda Tula viloyatining Uzlovaya shahrida (Rossiya) O‘zbekiston fuqarosining o‘ldirilganligi to‘g‘risida axborot tarqaldi. Mamlakatimizning Moskva shahridagi Elchixonasi Konsullik bo‘limi tomonidan olingan dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 105-moddasi 1-qismida (odam o‘ldirish) ko‘zda tutilgan jinoyat alomatlari bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan. Mazkur qotillikni amalga oshirganlikda gumonlanayotgan 34 yoshli erkak qo‘lga olingan.
Konsullik-huquqiy departamenti marhumaning oila a’zolari va yaqinlariga hamdardlik izhor etadi hamda Elchixona Konsullik bo‘limi ushbu mudhish hodisani marhumaning jasadini Surxondaryo viloyatiga olib kelishda ko‘maklashish maqsadida nazoratda ushlab turganini ma’lum qiladi».

МИД отреагировал на жестокое убийство узбекистанки в Тульской области
Напомним, вчера уроженка Узбекистана, работающая в сетевом супермаркете в городе Узловая Тульской области, была зверски убита на рабочем месте. Министерство иностранных дел Узбекистана сделало заявление по данному инциденту.
«30 апреля 2019 года в ряде СМИ появились сообщения об убийстве в г.Узловая Тульской области (Россия) уроженки Узбекистана. По предварительной информации, полученной Консульским отделом Посольства нашей страны в г.Москве, следственными органами возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 105 Уголовного кодекса РФ (убийство). 34-летний мужчина, подозреваемый в совершении данного преступления, задержан»,-отметили в МИД.
Консульско-правовой департамент выразил соболезнования родным и близким погибшей и сообщил, что данный трагический инцидент находится на контроле Консульского отдела Посольства, в том числе с целью оказания содействия в транспортировке тела погибшей в Сурхандарьинскую область.