Tojikiston O‘zbekistonga elektr energiyasi yetkazishni to‘xtatadi
Hozirda Tojikistondan elektr energiyasi faqat Afg‘onistonga yetkazib berilmoqda, O‘zbekiston va Qirg‘izistonga yetkazib berish to‘xtatilgan, deydi respublika Energetika va suv resurslari vaziri Daler Juma jurnalistlar bilan uchrashuvda.
«O‘tgan yili mamlakatning barcha daryolarida suv oqimi kamaydi, natijada hukumat mamlakat aholisini kuz va qishda uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash maqsadida eksportga cheklovlar kiritdi», - degan u.
Shuningdek, 2019-yil 2020-yil bilan taqqoslansa, pasayish 48 foizni tashkil etgan.
«Hozirgi kunda Tojikistondan qo‘shni mamlakatlarga elektr uzatish liniyalari orqali minimal oqim uzatilmoqda. Bu uzatish liniyalarini bir-biriga bog‘lab turish uchun zarurdir», - dedi u.
Barki Tojik vakili matbuot anjumanida «Qirg‘iziston va O‘zbekistonga elektr uzatish liniyalari» ulangan bo‘lsa-da, elektr energiyasi na O‘zbekistonga, na Qirg‘izistonga eksport qilinmaydi deb tushuntirgan.
Ta’kidlanishicha, 2020-yilda Tojikistonda jami 19 milliard 770,5 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan. Shundan eksport uchun qiymati 56,4 million dollardan ortiq bo‘lgan 1 milliard 528,4 million kVt/s elektr energiyasi sarflangan.
Ishlab chiqarilgan elektr energiyasi 2019-yilga nisbatan 905,7 million kVt / soatga kam.
Eslatib o‘tamiz, Tojikistonning ko‘p qavatli uylari bo‘lmagan qishloq joylarida 5 yanvardan boshlab elektr energiyasini yetkazib berishga cheklov kiritilgan edi.
Ushbu qaror Nurek suv omboridagi suv sathi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 4 m past bo‘lganligi sababli qabul qilingan.

Таджикистан приостановил поставку электроэнергии в Узбекистан
В настоящее время электроэнергия из Таджикистана поставляется только в Афганистан, а в Узбекистан и Кыргызстан поставка приостановлена, сообщил на встрече с журналистами сегодня глава министерства энергетики и водных ресурсов республики Далер Джума, передает Asia Plus.
«В связи с сокращением стока воды во всех реках страны в прошлом году, со стороны правительства уже летом были введены ограничения на экспорт, чтобы обеспечить бесперебойную подачу электроэнергии осенью и зимой населению страны», - заявил министр.
Он также отметил, что если сравнить экспорт 2019 года с 2020 годом, то снижение составляет 48 процентов.
«В настоящее время по линиям электропередачи из Таджикистана в соседние страны идет минимальный ток. Это необходимо для того, чтобы линии передачи оставались подключенными», - отметил он.
Представитель «Барки точик» на пресс-конференции объяснил, что «хотя линии электропередачи в Кыргызстан и Узбекистан подключены по так называемому «тупиковому» методу, электроэнергия не экспортируется ни в Узбекистан, ни в Кыргызстан».
Было отмечено, что в 2020 году Таджикистан выработал, в общей сложности, 19 млрд. 770,5 млн. кВт/ч электроэнергии. На экспорт из этого пошло 1 млрд. 528,4 млн. кВт/ч электроэнергии на сумму более 56,4 млн. долларов.